двокати сезираха Комисията за защита от дискриминация с жалби заради думите на министъра на финансите Владислав Горанов, който на практика нарече всички, упражняващи свободни професии и самоосигуряващи се лица „маргинали“.
На 24 март на пресконференцията в Министерски съвет, на която бяха обявени икономическите и социални мерки на правителството за борба с последиците от COVID-19 министър Горанов заяви: „Държавата не е създала социалната си система по повод на кризата. Имаме една доста модерна социална система, която разглежда всички възможни хипотези. Тези граждани, които до вчера са работили и имат осигурителен доход и осигурителен принос към системата, но работодателят ги е освободил, попадат веднага в обхвата на риска „безработица“, който е покрит социално-осигурен риск, и то не за месец или два“.
„Тези български граждани, които са социално слаби, продължават да се ползват от системата на социална закрила, която не съществува при и по повод на кризата. Тези български граждани, които заедно с работодателите си се опитат да запазят правоотношенията си в следващите няколко месеца, но по повод на кризата изпитват затруднения, техният работодател ще получи помощ от държавата, за да ги запази и за да получат 100 % възнаграждения. Тези български граждани, които са маргинали и не попадат в нито една от описаните хипотези, те са социално изолирани и едва ли можем много да направим за тях; те по-скоро спазват препоръките на медицинския щаб“, каза тогава Горанов.
Адвокатите Албена Белянова и Николай Хаджигенов са сезирали Комисията за защита от дискриминация, тъй като самоосигуряващите се лица не попадат в нито една от описаните хипотези. Самоосигуряващите се лица са регистрирани най-общо като упражняващи свободни професии и/или занаятчийска дейност и сред тях освен адвокати попадат и фризьори, маникюристи, фрийлансъри, земеделски стопани и много други професии и дейности.
Всичко, което трябва да знаете за:Коронавирусът (1090)
Според жалбата на адвокат Белянова само действащите адвокати в България, които са самоосигуряващи се лица, са над 13 000. Заедно с упражняващите и останалите професии числото нараства на над 200 000 души.
„С думата „маргинал“ (от латински margo – край) се описва човек, който се намира на границата на различни социални групи, системи, култури, намиращ се под влиянието на противоречащи си норми, ценности и т.н.; периферен, изхвърлен, на границата; не достатъчно ангажиран или напълно изключен от дейността на социалните институции: икономически, културни, политически“, припомнят адвокатите.
„Социалните науки смятат, че маргиналите са вид излишен материал на обществото, който изисква строг контрол, мониторинг и изисква изработване. Това е негативно явление на обществото, което показва неизправности, заболявания в рамките на обществото“, пише в жалбата до комисията Белянова.
Тя подчертава и че самоосигуряващите се лица са ангажирани от институциите да плащаме данъци, такси, осигуровки и т.н. и е недопустимо да бъдат характеризирани като маргинали и социално изолирани само защото нямат „работодател“, който да ги е освободил или да изпитва затруднение по повод на кризата или не са социално слаби.
„Като самоосигурявящо се лице считам, че с определянето ми като „маргинал“ и „социално изолирана“ и изключването ми от българската социална система г-н Владислав Иванов Горанов – министър на финансите наруши правата ми, гарантирани от Закона за защита от дискриминация, като намирам, че спрямо мен е налице тормоз и дискриминационно третиране, основано на белезите по чл. 4, ал. 1 Закона за защита от дискриминация – лично или обществено положение“, пише още в жалбата.
„Словесно изразеното от г-н Владислав Иванов Горанов – министър на финансите накърни достойнството ми, създаде принизяваща, унизителна, обидна и застрашителна среда и подкопа вярата ми в добросъвестността и безпристрастността на държавните институции. В момент на безпрецедентна здравна, социална и икономическа криза третирането ми като излишна за обществото и поставянето ми в особено неблагоприятно положение от страна на лице, заемащо висша публична длъжност, е безспорно нарушение на правото ми на равенство пред закона и равенство в третирането и във възможностите за участие в обществения живот“, допълва Белянова.
Адвокат Николай Хаджигенов също е подал жалба, след като „министърът на финансите беше така „любезен“ да нарече 15% от работещите у нас маргинали, защото не му попадаме в графите за неплащане на наем или нещо също толкова смислено“
По негови данни, в рамките на ЕС, самоосигуряващите се лица са повече от 35 000 000 души. Действащите адвокати в България, които се са над 14 000, като всеки един от тях внася всеки месец дължимите осигуровки и данъци.
„Не смятам да позволя на никого да ме използва, като дойна крава, особено на държавен служител, какъвто е министъра на финансите, чиято заплата идва от нашите, на маргиналите данъци! Намирам, че е недопустимо да бъда наричан маргинал и да бъда дискриминиран, защото нямам господар. Пардон, работодател“, написа и в социалните мрежи адвокат Хаджигенов и се подписва като „един обикновен маргинал“.
Комисията има срок от 30 дни да разгледа жалбите, а срокът може да бъде удължаван еднократно с още месец, ако се окаже, че е нужно да се събират повече доказателства.
Дневник
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram