Академия обучава за овчари

Ds olil

Има ли разлика между между овчар и пастир? Оказва се, че има и тя  е много голяма, а каква е тя, най-бързо могат да разберат хората, които се явят и успешно завършат Академията за овчари. Оказва се, че това е професия – изключително сложна и изискваща изключително умения.

Как се гледат овце и кози? Този въпрос заражда Академията за овчари. Неин основател е бизнесконсултантът Ангел Тодоров, който се решава да я създаде, след като много хора го питат как се изгражда бизнес модел, който да осигури финансови печалби в овцевъдството. Тодоров прави проучване и установява, че сред основните проблеми е липсата на хора, които да разбират от овце. И тогава измисля академията.

И всъщност академията за овчари е част от тази посока – стартът на една много по-голяма кампания, която трябва да се развие в следващите 5-10 години и да даде от една страна добро препитание на съвременния български овчар да изгради образа на овчаря на бъдещето. Тоест чрез тази Академия да започнат да се създават вече истински овчари, а не просто пастири, които пушат, пият и ругаят по полетата. Това е в момента образът на овчаря. И на трето място да направи контакта с този тип животни, този тип начин атрактивен за градския човек, като форма на забавление, почивка, възпитание на децата“, посочва  Ангел Тодоров, Академия за овчари.

В Академията кандидат-овчарите се учат да изграждат колиби и кошари, с чук, брадва и тесла. Разбира се редовно доят, в началото с повече стискане, после с повече техника. Кошарите в курса се изграждат на различни надморски височини. Най-голямото изпитание е да си овчар на 2000 метра. Там преживяването е сурово

Това е и голямата разлика между пастира и овчаря. Първият може да е всеки. Той просто пасе овцете. Вторият обаче има отговорност. Нито един от кандидатите не е скъсан на летния курс за овчари. Сега обаче предстои есенният, а след него и зимният. Желание е нужно, за да участваш, и разбира се – планинска застраховка.

Нова гв

Последвайте ни и в Телеграм