Навършват се 71 години от 9 септември, една от най-противоречивите дати в най-новата история на България, която продължава да разделя българското общество и до днес.
За мнозина 9 септември е черна дата, белязана от кървав преврат довел до унищожаването на демокрацията и частната собственост у нас, белязал живота на стотици хиляди българи, изкоренил аристокрацията на България.
За други 9 септември е празник, отбелязващ коренна промяна – премахване на капиталистическия строй и изграждането на едно по-справедливо социално общество в лицето на комунизма.
И днес денят ще бъде отбелязан по два начина – с честване на Братската могила, а до параклиса и черната стена край НДК, тази година ще е пред Кръста в кв. „Лозенец” в София.
В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свалено правителството на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев. Отечественият фронт взема властта в България с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.
Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Тези масови беззакония продължават няколко месеца и са постепенно поставени под контрол от властите със създаването на т.нар. „Народен съд“ в края на 1944 г. Според различни оценки броят на убитите през този период е между 20 000 и 40 000 души. Осъдените на смърт от т. нар. „Народен съд“ са 2 730 души — министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.
Вероятно е твърде рано за историческа оценка на събитията, белязали историята ни, а според мнозина и живота ни и днес. До 10 ноември 1989 г. по пропагандни причини събитията на тази дата получават определението „социалистическа революция“. След политическата промяна от 1989 г. събитието е определяно като „военен преврат“.
Източник: Евроком
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram