Никотиновите паучове имат много сходен профил с лекарствените продукти, използвани в никотин-заместваща терапия и препоръчвани като ефективно средство за отказване на цигарите. Те имат потенциала да се превърнат в предпочитана алтернатива за пушачите, които не могат да откажат никотина и биха продължили да пушат, съобщиха международни учени по време на дискусия, посветена на регулациите на никотиновите паучове и начините за постигане на максимална полза за общественото здраве.
Съставът на никотиновите паучове е много близък до никотин-заместващата терапия и по отношение на потенциално вредните съставки.
Положителният ефект от употребата на оралните никотинови продукти вместо цигари е ясно изразен в статистиката от Скандинавските държави.
„Трите употребяващи снус и никотинови паучове държави – Швеция, Норвегия и Исландия отчитат драстично по-малко смъртни случаи, дължащи се на тютюнопушене спрямо останалите европейски страни“, посочи шведският проф. Карл Фагерстрьом, който от години изследва влиянието на бездимните алтернативи върху общественото здраве. България, Литва и Латвия са в дъното на класацията от общо 31 държави в Европа по данни от 2021 г.
Проф. Фагерстрьом е категоричен, че употребата на снус влияе пряко върху пазара на цигари – днес Швеция е единствената в света страна, достигнала ниво на разпространение на пушенето под 5%, което на практика означава справяне с проблема с тютюнопушенето.
Трите употребяващи снус държави – Швеция, Норвегия и Исландия, имат най-малко смъртни случаи, свързани с тютюна сред мъжете.
Навсякъде хората употребяват никотин, важен е начинът, по който го правят, коментира изследователят, припомняйки, че вредата от тютюнопушенето е в резултат на токсичните и канцерогениите вещества, образувани в процеса на горене на тютюна. 28% от шведските мъже използват никотин всеки ден, но поради причината, че той не е под формата на цигари, здравната статистика в страната е много различна от тази в държави, в които предпочитаната форма са цигарите. Важно е също бездимните алтернативи като паучове, вейпове и нагреваеми тютюневи изделия да не се разпространяват сред младите хора, тъй като са предназначени за намаляване на вредата сред възрастни пушачи, подчерта още шведският учен.
Проф. Фагерстрьом е категоричен, че регулацията и облагането на тютюневите продукти трябва да бъде според нивото на риска, който представляват.
„Държавите могат да се поучат от успеха на Швеция, като обмислят увеличаване на данъците върху цигарите и намаляването им при по-малко вредните продукти. В Швеция данъкът върху снуса беше намален с 20%, а този на цигарите беше увеличен с 10%.“
Така потребителите ще имат и финансов стимул да заменят цигарите с алтернатива с намалена вреда, което освен щети върху здравето им, ще спести и разходи на здравните системи.
САЩ потвърдиха намалената вреда на продуктите на Swedish Match
Никотиновите паучове стават все по-популярни в световен мащаб – пазарът им се оценява на около 65 млрд. долара, като значителна част от тях е концентрирана в САЩ.
Наскоро един от най-авторитетните световни регулатори FDA (Американската агенция за контрол на храните и лекарствата) разреши на Swedish Match да продължи да предлага на пазара „General Snus“ на настоящи пълнолетни потребители на никотин, подновявайки статута му на продукт с модифициран риск и давайки заключението, че „продуктът значително ще намали вредата и риска от заболявания, свързани с тютюнопушенето за отделните потребители на тютюневи изделия и ще бъде от полза за здравето на населението като цяло“.
Непознаването на новите продукти, липсата на специфични разпоредби досега и опасенията от разпространение сред младите хора обаче доведе до защитни реакции в регулаторите в Русия, Германия и Нидерландия. Това единствено лишава възрастните пушачи от бездимна алтернатива, за която съществуват доказателства в реална среда, че е намалила нивата на тютюнопушене и броя на онкологичните заболявания.
„Погрешно е здравните власти да имат емоционален, вместо научно обоснован подход и да използват морални аргументи, вместо научни доказателства“, коментира и д-р Константинос Фарсалинос, старши изследовател в Университета на Патра и част от екипа на Училище по обществено здраве към Университет на Западна Атика в Гърция.
оффнюз
Последвайте ни и в Телеграм