Секс и пари: Това са най-големите политически скандали

Ds olil

Политиката е мръсна игра. Макар и по същество да има благородни цели като наука за търсенето на най-добрия начин за управление на едно общество или държава, в крайна сметка в много случаи остава и синоним за нещо нечисто и неморално.

Безброй са политическите скандали във всяка една държава. Корупцията не е измислена в България, а на фона на това, което се случва по света, нашите дребни политически игри и сметки може да се каже, че изглеждат наистина дребни и незначителни.

Основата обаче е винаги една и съща, без значение от мащаба – алчност и похот за власт, пари, секс, влияние. Понякога желанието за достъп до тях може да е просто самоцел, докато в други случаи е резултат от действията на едно корумпирано съзнание, попаднало в една нечиста система.

Последствията могат да бъдат шокиращи и разтърсващи. Да повлияят на цели общества и политически системи, а извършителите да останат ненаказани.

В следващите редове сме подбрали за вас няколко от политически скандали, останали в историята като пример за корупция и злоупотреби.

„Уотъргейт“Снимка: Getty Images

Аферата „Уотъргейт“ е „златният стандарт“ за политически скандал в американската история. А и не само.  Показателен е фактът, че „гейт“ става суфикс в името на всеки един голям политически скандал през последните 40 години.

„Уотъргейт“ сам по себе си е може би най-големият досега в американската история и разтърсва страната до степен, в която да стане причината Ричард Никсън да бъде първият, и единствен досега, американски президент подал оставка.

Това става по време на президентската кампания от 1972 г., когато петима души са арестувани докато се опитват да монтират подслушвателно устройство в щабквартирата на Демократическата партия в хотел „Уотъргейт“ във Вашингтон.

Разследванията, проведени от журналисти от „The Washington Post“ и „The New York Times“, както и продължителното разследване от Сената на САЩ в крайна сметка вдигат булото на мащабните незаконни практики в самата президентска администрация и водят до действащия президент Никсън.

Поредицата от разкрития показват не само неговите опити да потули случая чрез своите приближени, но и една цялостна кампания на неговия щаб за използване на държавни механизми, чрез които да се атакуват и дискредитират политически опоненти.

В крайна сметка, заплашен от процедура по импийчмънт, Никсън сам подава оставка, а над 10 негови сътрудници и приближени влизат в затвора. Самият той е помилван от следващия президент Джералд Форд.

Аферата „Профумо“Кристин КилерСнимка: Getty ImagesКристин Килер

Едва ли перспективният британски политик и действащ министър на отбраната Джон Профумо е знаел, че кариерата му ще приключи безславно, когато завързва интимни отношения с 19-годишния модел Кристин Килер. Проблемът в случая не е толкова свързан с това, че самият Профумо вече си има семейство, а по-скоро с факта, че Килер по същото време вече има връзка. И то не с кого да е, а със съветското военно аташе (и вероятно шпионин) в Лондон Евгени Иванов.

Килер е млада и красива и живее с популярния за времето си остеопат (вид алтернативна медицина – б.р.) Стивън Уорд, който е добре познат сред английското висше общество. Уорд е връзката между Профумо, Килер и Иванов, като той обича да поддържа около себе си компания на красиви млади жени и влиятелни мъже.

Не е ясно колко дълго продължава този любовен триъгълник, започнал през 1961 г., но две години по-късно той става обществено достояние и предизвиква един от най-тежките политически скандали в историята на Великобритания.

Профумо е привикан за обяснения в Парламента, където отрича каквито и да е отношения с Килер, но след като тя самата дава показания за сексуалната им връзка, министърът признава, че е лъгал. Впоследствие подава оставка, но съмненията, че е възможно да са изтичали държавни тайни през него остават.

След смъртта на Профумо излизат и други интересни тайни за неговото минало. През 2017 г. разсекретени документи на МИ-5 показват, че преди началото на Втората световна война, докато е бил депутат, е имал романтична връзка и с нацисткия шпионин Жизела Вингард.

Историята на Аферата „Профумо“ е пресъздадена в сериала The Trial of Christine Keeler. 

Иран-КонтраОливър НортСнимка: Wiki CommonsОливър Норт

Този скандал става толкова голям, че за малко президентът Роналд Рейгън да бъде застигнат от съдбата на Никсън. Става въпрос за наистина сложен план, който включва тайна продажба на оръжие за Иран, посредством Израел, чрез която пък да бъдат финансирани „контрите“ в Никарагуа, които по това време искат да направят преврат срещу действащото социалистическо правителство на сандинистите.

Всичко това е скандално по няколко направления. На първо място стои идеята за осъществяване на оръжейна сделка с враговете от Иран, част от споразумение за освобождаване на американски заложници в Ливан, заловени от терористичната организация „Хизбула“.

От друга страна, самият факт, че са водени преговори с терористи е нарушение на основен принцип на американското правителство.

В същото време идеята за подкрепа на „контрите“ е директно нарушение на решение на Конгреса, който вече веднъж е отхвърлил предложение за финансиране на дейността им.

Президентът отрича участие в цялата история, определена като „сенчеста програма на правителството“ с цел да бъде заобиколен Конгреса, като бъдат нарушени основни демократични принципи.

Основен подсъдим в случая се явява генерал-майор Оливър Норт, който се явява архитекта на цялата операция. Срещу него са повдигнати няколко обвинения, но той така и не е осъден.

Бил Клинтън-Дженифър Флауърс-Моника ЛюинскиМоника ЛюинскиСнимка: Getty ImagesМоника Люински

По време на президентската си кампания от 1992 г. за първи път се появяват слухове за извънбрачни връзки на Бил Клинтън. Тогава държавната служителка от щата Арканзас Дженифър Флауърс се появява по телевизията и твърди, че е имала отношения с Клинтън, продължили цели 12 години.

Естествено, той и съпругата му отричат, а историята не повлиява върху опита му да стане президент и е забравена за известно време.

Шест години по-късно обаче, по време на разследване на съмнителни инвестиции на семейство Клинтън, става ясно, че действащият президент е имал сексуални отношения със стажантката в Белия дом Моника Люински.

Скандалът мигновено е раздухан от медиите и повдига ново разследване срещу Клинтън, който първоначално отрича каквито и да е отношения с нея.

На преден план отново се появява Флауърс, която повтаря под клетва подробности за връзката си с бившия губернатор на Арканзас, а ДНК тестове потвърждават доказателствата и за сексуален контакт с Люински. Едва тогава Клинтън признава прегрешенията си, а срещу него е повдигната процедура по импийчмънт на основание лъжесвидетелстване и възпрепятстване на правосъдието.

„Siemens“Клаус Клайнфелд, изпълнителен директор на "Siemens" по време на скандалаСнимка: Getty ImagesКлаус Клайнфелд, изпълнителен директор на „Siemens“ по време на скандала

1,4 милиарда долара. Това е сумата, която немският гигант в сферата на електрониката и електротехниката, раздава като подкупи в редица държави в Европа, Азия и Америките.

До избухването на грандиозния скандал преди 15 години Siemens има безупречна репутация и предоставяне на изключително надеждни услуги. Неслучайно е и един от най-големите индустриални конгломерати в света.

Затова и светът остава шокиран, когато през 2006 г. немската полиция нахлува в централата на компанията в Мюнхен и стартира едно от най-големите разследвания в историята на страната. Въпреки че в продължение на десетилетия компанията развива свои собствени етични и антикорупционни права в крайна сметка се оказва, че те са съществували само на хартия.

Поредица от разследвания показва как от началото на 90-те Siemens изгражда огромна корупционна система, чрез която по нечестен път да печели пазарни дялове и да увеличава печалбите си.

Това е включвало най-вече подкупване на висши държавни служители от САЩ, Бангладеш, Виетнам и Русия, до Мексико,Китай, Израел, Гърция, Норвегия, Ирак и Нигерия. Неправомерните плащания се превръщат в нормална практика, като за целта се използват тайни сметки, посредници и „консултанти“.

В крайна сметка гигантът е принуден да плати общо 1,6 милиарда долара под формата на глоби и обезщетения, като само 800 милиона от тях отиват към американските власти.

Източник: Уебкафе

Последвайте ни и в Телеграм