Рок величията, които се помириха след жестоки кавги

Ds olil

Винаги е тъжно, когато ставаме свидетели на остра вражда между големи музиканти. Особено между такива, които не просто са работили заедно, а са сътворили незабравими неща и са спечелили сърцата на феновете именно като екип.

Не е рядкост между музикалните легенди да избухват непреодолими различия, които ги разделят за цял живот. Но някои успяват да надмогнат враждата и да заровят томахавките.

При други лошите чувства остават, но дали по материални или други подбуди, те са в привидно примирие, а понякога продължават и да работят заедно.

Кои са най-видните примери и как точно постигат помирението?Снимка: Getty Images

Мик Джагър и Кийт Ричардс

Съоснователите на Rolling Stones винаги ще бъдат един от най-емблематичните дуети в цялата музикална история. Те са неизменно заедно още от началото на 60-те, когато се срещат на гарата в Дартфорд. А се познават и от по-рано, тъй като през 50-те са съученици в училище.

Но кой е казал, че дългогодишният им съюз е базиран на безпроблемни отношения? Всъщност съществуват точно обратните твърдения – че певецът и китаристът трудно се понасят от няколко десетилетия насам. Дори това да звучи преувеличено, скандалите помежду им са много.

Голямата криза в отношенията им е през 80-те, когато Ричардс счита, че Джагър е станал непоносим и даже започва да се обръща към него с обръщението „Нейно величество“. Тогава двамата изобщо не могат да се спогодят и се отдават на самостоятелни проекти.

Те обаче успяват да запазят Rolling Stones и да продължат да работят заедно, макар и връзката им да става повече професионална, отколкото приятелска.

В своята автобиография от 2010 г. Ричардс е доста безмилостен към фронтмена, описва го като нетърпим и разкрива, че отношенията им са обтегнати „от десетилетия“. Няколко години по-късно обаче китаристът омеква в позицията си.

Той признава, че няма как двамата да се разбират постоянно, но когато правят музика заедно, бариерите между тях падат.Снимка: Getty Images

Misfits

Американските пънкари имат доста оплетена история, включваща дълга и ожесточена вражда между енигматичния лидер Глен Данзиг и останалите.

Данзиг разпуска групата още през 1983 г., недоволен от недостатъчните според него качества и амбиции на колегите му. Те обаче влизат в сложна съдебна битка с него за правата върху името Misfits и авторските отчисления от песните.

Оттам нататък Данзиг прави успешна самостоятелна кариера, а Misfits също успяват да оцелеят, но обединението между враждуващите лагери изобщо не изглежда като възможен сценарий.

Цели 33 години след раздялата, през 2016-а, Глен Данзиг не само се завърна да направи концерт със старите другари, но и се превърна в постоянен член на групата, която все още съществува.Снимка: Getty Images

Ейс Фрейли и Kiss

Оригиналният лийд китарист на култовите Kiss напуска още през 80-те, когато връзката му с лидерите Джийн Симънс и Пол Стенли се разпада.

Бандата преминава през период, в който сваля характерния си грим, осигурил имиджа им през 70-те. Но идва време за завръщане към корените и за обединение – Фрейли се завръща през 1996 г. заедно с оригиналния барабанист Питър Крис за успешно турне, което привидно възражда Kiss.

Последвалият албум Psycho Circus се приема добре, но се оказва, че Фрейли и Крис нямат почти никакъв принос за песните и записите. Ейс си тръгва от Kiss за втори път, вече съвсем негативно настроен към всякакви идеи за бъдещи обединения.

Но през 2018 г. китаристът отново успя да намери общ език със Симънс и Стенли и засвири с тях по време на акустичен сет на традиционния Kiss Kruise.

Едва ли някога отново ще го видим като постоянен член на групата, но е възможно да се появи събитие, което да го накара още веднъж да сложи характерния грим и да се превъплъти в Космическия човек.Снимка: Getty Images

Дейв Мъстейн и Metallica

Историята за изгонването на Мъстейн от Metallica е прочута и тя се случва още през 1983 г.

Впоследствие групата използва рифовете на китариста, записва зверския си дебютен албум Kill ‘Em All и потегля по пътя към вечната слава и превръщането в най-успешната метъл формация.

Мъстейн меко казано не е щастлив от развитието на нещата и не крие презрението си към Metallica и към начина, по който са се отнесли с него. Той обаче сформира Megadeth, започва да прави още по-бясна музика и извървява свой собствен път, за да достигне легендарен статут.

Враждата не угасваше и до 2010 г. едва ли мнозина са вярвали, че някога ще видят двете групи на една сцена. Тогава обаче Metallica и Megadeth се събраха заедно със Slayer и Anthrax за незабравимите общи концерти на голямата четворка на траш метъла.

Няколко години по-късно Мъстейн стигна и по-далеч и изпълни няколко от песните, които е написал за Metallica, заедно с групата по случай тяхна годишнина.

Едва ли е възможно взаимоотношенията му с Джеймс Хетфийлд и Ларс Улрих да станат напълно гладки, но Мъстейн направи големи крачки, за да достигне до едно поне частично помирение.Снимка: Getty Images

Аксел Роуз и Слаш

Един от най-знаковите и взривоопасни дуети в рока, певецът и китаристът на Guns N’ Roses са класически случай на близки приятели и съмишленици, заформили жестока вражда помежду си.

За щастие, те успяха да преодолеят неразбирателствата и да се обединят отново.

Аксел и Слаш бяха сърцето на Guns N’ Roses при знаменитото избухване на бандата още с дебютния албум Appetite for Destruction през 1987 г.

8 години по-късно Guns престанаха да съществуват в оригиналната си форма – и за жалост, нито новите проекти на Слаш, нито променените Guns N’ Roses изцяло под лидерството на Аксел бяха сравними с началното творчество на легендите.

Минаха десетилетия на злобни коментари между двамата, на взаимни обвинения и на заричане, че обединение няма как да се случи в този живот.

През 2015 г. повечето фенове сякаш бяха престанали да се надяват на щастлива развръзка, но тогава, 20 години след раздялата, Слаш се завърна заедно с басиста от златния състав Дъф Маккагън.

Предвид отношенията между двете звезди, това беше същинско чудо. То дори беше последвано от турне и даже записи на нова музика – отново с неповторимия стил на Слаш като водещ китарист.

Уебкафе

Последвайте ни и в Телеграм