Пет банди, които стават на 50 години

Ds olil

Има нещо специално в 50-ата годишнина. Този юбилей се отбелязва по-необичайно от повечето хора. Защо да не е така и за групите?

Ако една банда е успяла да премине през трусовете, идващи със славата, през вътрешните противоречия и промени в състава, през менящите се музикални вкусове на публиката и – нека не се лъжем – през алкохола и наркотиците, и е оцеляла под някаква форма след цели пет десетилетия, то това си е постижение, което си струва да бъде отбелязано.

Това показва не само талант и бизнес нюх, но също така е доказателство, че дадените музиканти са успели да изградят връзка както с вярната си публика, така и със случайните слушатели. Има ли кой да си купи билети за твой концерт 50 години след създаването на групата, направил си нещо правилно.

През 2023-та няколко групи, които все още са активни, ще празнуват 50-и рожден ден. Тук ви посочваме няколко от тях, за да го отпразнувате с по няколко техни парчета:

AC/DC

Една легендарна история започва да се пише в Сидни през 1973 г., когато родените в Шотландия братя Малкълм и Ангъс Йънг, заедно Лари Ван Крид, Дейв Евънс и Колин Бърджис създават AC/DC. Името идва от сестрата на двамата Йънг – Маргарет, която видяла обозначението AC/DC (променлив ток/прав ток) на щепсела на шевна машина. Братята ѝ решили, че името символизира енергията на музиката, която правят.

Още на следващата година Дейв Евънс е сменен на вокалите от Бон Скот. Следват още промени в състава, докато AC/DC открие освен името си и лицата си.

Ерата на Брайън Джонсън, с чийто глас мнозина свързват музиката на AC/DC, започва в началото на 80-те. До взимането му в групата се стига след като Бен Скот умира през февруари 1980 г. Останалите дори обмислят да се разпуснат, но са убедени от родителите на Скот да продължат. Джонсън става новият фронтмен и десетилетие след десетилетие AC/DC разтърсват света, като последният им за момента студиен албум е от 2020 г.

Kiss

Рок бандата е основана именно през 1973 г., а първоначалният състав е Пол Стенли, Джийн Симънс, Ейс Фрели и Питър Крис.

Преди това Стенли и Симънс са част от другия формация с името Wicked Lester, но търсят нова музикална посока и така започва оформянето на нов проект. Първо към тях се присъединява Крис, в началото на 73-та и Фрели, а малко след това се появява името Kiss.

През следващите години Крис и Фрели напускат два пъти, докато Стенли и Симънс остават в центъра на Kiss. Групата е една от най-успешните по отношение на продажби за всички времена, макар да среща трудности с това да се адаптира с новите интернет реалности.

В крайна сметка през 2019 г. започна и финалното им турне, което се очакваше да приключи през 2023 г. Но сякаш при Kiss дори окончателното не е съвсем окончателно…

Kansas

„Carry on, my waywaaaaard soooon!“ си припяваме, докато осмисляме този факт. Kansas в известна степен са дори по-стара банда. Отделни нейни членове са свирели заедно в различни конфигурации още в края на 60-те. Първото обединение носи името Kansas, като след разпада си то остава в историята като Kansas I. Минава се през втори вариант на групата (Kansas II), но положението остава „хубаво е, но не е готово“ именно до 1973-та. 

Тогава най-накрая е оформен първият официален състав и групата подписва своя първи договор. Едва след това е решено да се ползва отново името Kansas. Следва и дебютен албум през следващата година.

70-те са силни за Kansas, а и до ден днешен може да чуете хитове като Dust in the Wind и споменатата вече Carry On Wayward Son. Въпреки че 80-те са проблемни аз тях, намират начин да оцелеят, че дори отново да станат популярни.

Journey

През 1973 г. в Сан Франциско се появява групата Golden Gate Rhythm Section, като идеята е тя да служи като поддържаща банда за други местни изпълнители. Бързо обаче тази концепция е зарязана и петимата ѝ членове се спират на името Journey, за да дадат старт на своето пътешествие из света на музиката.

Резултатът от 50 години активност са хитови парчета като Don’t Stop Believin’ и Separate Ways (Worlds Apart), като последното беше припомнено на по-възрастната аудитория и се срещна с младата чрез един от трейлърите на сериала Stranger Things.

През последните години групата преминава през вътрешни проблеми и редица съдебни спорове между бивши и настоящи членове, но въпреки тях през 2022-ра се появи 16-ият им студиен албум.

Bad Company

Тук говорим за супергрупа, в чийто състав влизат музиканти от различни други формации. Вокалистът Пол Роджърс разказва, че идеята за името идва от книга за викторианския морал, където под рисунка на неприятен персонаж стоял надписа „пазете се от лоша компания“.

Първият албум на групата, появил се година след формирането ѝ, носи същото име, както и едноименната хитова песен. През следващите десетилетия няколко пъти Bad Company са се разпадали, сменяли са фронтмена си или са били неактивни. Към момента обаче все още са активни, макар да не са пускали студиен албум от 1996 г.

Уебкафе

Последвайте ни и в Телеграм