Изненадващите подправки

Подправките могат да ни изненадат с много повече качества, отколкото обичайно познаваме

Свикнали сме да добавяме подправки в почти всяко ястие от салати до каши. Но рядко се замисляме, че най-познатите ни подправки не само правят вкуса на приготвената храна по-богат, но и са полезни за здравето.

подправки, карамфил

Не е такова, каквото изглежда: подправка и лек

Освен силно ароматен карамфилът е богат и на масло. Карамфиловото масло съдържа мастни омега-3 киселини, има антисептични свойства и подобрява храносмилането.

Много патогенни микроорганизми се повлияват от карамфила като стафилокока, дифтериен бацил и дори патоген на антракс и др. Ароматният карамфил потиска размножаването на туберкулозния бацил. Приемайте карамфил ефективно, за предотвратяване на грипа.

Карамфилът се използва за лечение на възпаление на дебелото черво (колит), чревни колики, газове (газогонно действие), заболявания на ректума и черния дроб.

 В нашата страна ароматният карамфил е компонент на антипаразитната хранителна добавка „Тройчатка“.  

джинджифил, подправкиДве в едно – изсушен и пресен джинджифил

Изсушеният и пресния джинджифил са много различни един от друг по вкус и аромат. В действителност – това са две абсолютно различни подправки.

Сушеният се използва главно в производството на сладкарски изделия, за да се добави аромат, а пресния се слага в салати, топли ястия и дори за направата на чай.

Тинктурата от джинджифил помага при гадене – дори при токсикоза на бременност.

Активните вещества в джинджифилa притежават противовъзпалително и антимикробно действие. Те помагат да се спре настинката.

Много смеси от чай включват джинджифил.
Подправката джинджифил е част от къри подправката, заедно с куркума, копър, кориандър, чесън, червен пипер, кимион, канела, индийско орехче, карамфил.
Нежния, млад джинджифил ситно нарязан може да бъде добавен към салати. В азиатските страни с джинджифил се приготвят консервирани краткотрайни храни (консерви) от месо, птици, риба, морски дарове.
Подправка е широко използвана при задушаване на месо и птици, което прави ястията не само ароматни, но и меки.
Джинджифил се добавя и към супи и бульони, зеленчукови, гъби, пайове, сирена, зърнени храни, кнедли, сладки и кисели, пикантни сосове …

 джинджифил, чесънПочти ненужен факт – подправка с отслабващ ефект

Джинджифилът, чесънът и другите пикантни подправки допринасят за загубата на тегло. Съдържащите се в тези продукти активни вещества веднага след хранене, за кратко, увеличават метаболизма. Те провокират организма да се загрява и да губи допълнителни калории. Припомнете си как след обилно подправяне на храната с пипер Ви облива гореща вълна – това е „отслабващият ефект“ на подправките.

Въпреки това, няма как да се свалят много килограми, а и подправки със силно изразен вкус допълнително стимулират апетита.

подправким пикантин

Гореща радост 

Лютите и пикантни храни водят до освобождаването на „хормоните на удоволствието“ ендорфини в резултат на дразнене на нервните окончания. Хормоните са отделят като болкоуспокояващо срещу „изгорения“ език, но действат и на цялото тяло.

Червеният чили е един от най-популярните подправки в света, с неговата гореща пикантност. Може би това се дължи на факта, че тази подправка съдържа капсаицин – вещество, което причинява отделянето на ендорфини, „хормони на щастието“. Въпреки това, основната причина за търсенето на лют пипер е неговата гъвкавост и съвместимост с повечето продукти и съставки.
Червен пипер се използва пресен сух , смлян, както и в екстракти и тинктури. Най-изгарящата част от лютите чушки са семената и вътрешните плочи. 

червенaта чушка, подправкиПриродни антибиотици

Капсаицин е веществото, намиращо се в червенaта чушка. Неговите роднини са пиперин в черния пипер, алицин в лука и изоцианат в чесъна.

Тези вещества са се появили в растенията, за да възпрепятстват тревопасните животни. Въпреки това, те са в състояние да лишат не само кравата от апетит, но и вредните микроорганизми, които живеят в устата и носоглътката.

Капсаицин е добре е за сърцето. Укрепва кръвоносните съдове, което ги прави по-устойчиви и по-адаптирани към колебанията на кръвното налягане. Пиперът  със съдържание на капсаицин също така намалява холестерола и количеството фибрин в кръвта (съсиреци от този протеин образуват кръвни съсиреци).

Облекчава болката и намалява възпалението. Капсаицин алкалоид, основният компонент на пипер (дава пипер отличителен пикантен вкус) блокира вещество P, което е свързано с възпалителни процеси. Капсаицинът също помага при главоболие, включително мигрена. Пиперът стимулира отделянето на ендорфини, които са естествени обезболяващи.Кимион, копър, подправки

Мамини помощници

Кимионът и копъра не само притежават разпознаваем, изразен аромат, но също така съдържат вещества, които помагат в борбата с кашлицата и стимулират производството на кърма.

Кимионът има леко парещ вкус и силен пикантен аромат. Отдавна е забелязано, че кимионът като подправка стимулира апетита и насърчава храносмилането, така че кимионът се поставя в ястия с мазни меса (например в свинско, агнешко или маслено), а също и в ястия, трудни за храносмилането като бобовите растения.

Копърът е един от най-популярните подправки сред кулинарните специалисти по целия свят.

Копърът се използва при правенето на кисели краставици, домати, тиквички, гъби, риба. Билката копър обикновено се добавя към топли ястия на последния етап – в супи, основни ястия. Не забравяйте да добавите копър в супа или млади варени картофи. 

Розмарин, мащерка, градински чай, риган, подправки

Зелени бойци

Розмаринътмащеркатаградинският чайриган (Origanum) и другите ароматни билки на традиционната, средиземноморска кухня, съдържат силни антиоксиданти. Те се борят с хетероцикличните амини – канцерогените, които се появяват в храната по време на готвене.

Ароматните пресни или сушени листа от розмарин се използват като подправка. Това е силна подправка, така че трябва да я използвате в малки количества. Розмаринът по време на готвене не губи свойствата си, тази подправка може да се добави още в началото на готвенето.
Розмаринът е добър при мариноване и накисване на дивеч, свинско, агнешко, заешко месо – помага за изчистване на месото от неприятни миризми и добавяне на аромат.

Най-добрите готвачи използват мащерка като подправка, като предпочитат, естествено, да добавят прясната билка което, за съжаление, не винаги е възможно. Една супена лъжица прясна мащерка е еквивалентна на чаена лъжичка сух.

Мащерка има приятен силен мирис, остър, силно пикантен горчив вкус.

Като подправка използвайте ароматни, богати на витамини листа на мащерка. Подобрява вкуса, придава вкус, придава горчивина. Остава една от водещите подправки при печенето. Подобрява миризмата и вкуса на зеленчукови ястия, особено от картофи и зеле.

Риганът усъвършенства вкуса на месо, риба, птиче месо, дивеч, пайове, различни пълнежи от мляно месо и черен дроб, домашни колбаси, сосове, маринати.
Италианците обичат подправката – тя се добавя към паста, пица, лазаня, всички видове зеленчукови и рибни салати, топли и студени предястия, супи, сосове.
Риганът върви добре с маслини, каперси, артишок, краставички, гъби и други гъби, пресни и сушени домати. Подходящ за омлети (и други ястия с яйца), извара, зърнени храни, бобови растения, пълнежи за пайове, равиоли, гювечи.

Нещо повече, тези билки могат да се отглеждат директно на перваза на прозореца. 

Лечебен венец

Дафиновият лист не само е от обичайните подправки в българската кухня, но също така и основна суровина за производството на известното камфорово масло. Етеричните масла в свежия дафинов лист са до 3,5%.

Тези масла действат много щадящо на храносмилателния тракт, така че дафинов лист може да се  добавя към блюдата, дори ако e предписана диета за лечение на гастрит или чревни заболявания.

Химичният състав на дафиновите листа има повече от пет дузини съединения, но основният е евгенол – ароматно вещество, основният компонент на много етерични масла, които имат ментолови и евкалиптови аромати. Въпреки това вкусът и ароматът, които лавровият лист придава на ястията, е достатъчно деликатен – толкова много, че понякога се създава измамно впечатление, че е възможно да се направи без тази подправка. Като правило, дафинов лист не е единствената подправка, която се добавя по време на готвене, и „скрива” зад по-силните аромати, но ако „опипате” за неговия вкус, веднага ще усетите разликата.Босилек, подправки

Двуцветен

Босилекът се среща в два цвята. С остри тъмнолилави листа, и с малки кръгли зелени листа. Пресният босилек съдържа много витамин А, желязо, магнезий, калий, калций и витамин С.

Освен това босилекът е като чесъна, когато присъства в ястието, е в състояние да поеме излишната сол.

Босилека като подправка се използва в свеж и сух вид има много приятен и деликатен вкус. Листата са особено популярни.

Семената от босилек се използват в Азербайджан за ароматизиране на напитки, салати, пастети, различни супи.

Днес италианската кухня е немислима без босилек. Съчетава се добре с домати, зелени зеленчуци, салати, супи, яйца, риба, сирене, агнешко месо, лазаня, макаронени изделия, сосове за пица и паста. Босилекът е основната съставка на известния италиански сос песто.

Винаги на масата

Прясната и сушена мента – не само е вкусно допълнение към чая или домашната лимонада, но и е лек срещу гадене и главоболие, както и отлична подправка за месо, риба и дори зеленчукови салати.

Ментата е подправка, която е позната както на стари и на млади. От ранна детска възраст всички сме запознати с вкуса на ментата, която приятно охлажда в горещината и ни предпазва от кашлица през студения сезон. Вкусна, освежаваща и енергизираща в разгара на лятото, добавена в безалкохолни напитки! 

Листата на това прекрасно растение се използват както пресни, така и сушени. Те се добавят към супа от зеле, супи, салати, сосове за рибни и месни ястия, кисели млека, желе и задушени плодови напитки. Листата от мента могат да се добавят към ястия от риба и месо, зеленчукови и плодови салати, както и макаронени изделия за сандвичи и десерти. 

магданоз, подправки

Най-достъпните

Позволете ни да ви запознаем с едно от най – витаминозните растения – магданоз.

Магданозът е подправка, благодарение на леко пикантния си аромат и сладникав вкус.

Листата на обикновения магданоз помагат за премахването на излишните течности от организма и подобряване на храносмилането. Магданозът може да бъде не само подправка в салатата, но и служи като една от основните съставки. И расте почти навсякъде.

Магданозът се смята за универсална подправка и се използва всяка част от растението в много ястия: корен, листа, семена, пресни и сушени (сушеният магданоз запазва вкуса си за дълго време).

Зеленият магданоз е украшение за всякакви ястия. В салатите се използват понякога сухи натрошени семена, както и пресни, настъргани корени. 

звездовиден анасон, подправки

Етерични създания

Обикновения и звездовиден анасон съдържат етерични масла, които подобряват перисталтиката на червата и помагат в борбата срещу хроничен запек. Имат специфичен вкус, благодарение етеричните масла, лесно разпознаваем и обичан от много хора.

 Подправката звездовиден анасон е силно ароматен.

Звездовидният анасон е широко използвана в сладкарската индустрия: бисквити, пайове, желе, пудинги, зърнени храни, плодови ястия, конфитюри, ликьори.

Подправката има много полезни свойства – удължава срока на годност на продуктите. Перфектно се комбинира с череши, звездният анасон в сладко от череши помага да не се захароса до 3 години, тъй като е естествен консервант. Затова звездният анасон се използва и за запазване на заготовки, например марината се приготвя с нея.

Често го добавят в месо (агнешко, свинско) и ястия от домашни птици (патица, пиле, фазан). Можете да смесвате звездния анасон с растителното масло, друг вариант е с лук, чесън, черен пипер, карамфил, копър, канела, джинджифил. 

чесън, хрян, лук, подправки

Перфектен заместител

При хипертония и сърдечна недостатъчност са забранени всички видове пипер и неговите люти роднини, но можете да го замените с безопасните за сърцето: чесън, хрян и лук.

Чесънът като подправка е известен и обичан заради парещия си вкус и силната миризма от готвачи от всички страни. Наземните и подземните части на чесъна се използват в прясна и суха форма.

Обикновено, чесънът се поставя в горещи ястия няколко минути преди края на готвенето – така подправката запазва здравите си свойства, аромат и вкус и е в хармония с другите подправки. Това не се отнася за чесън, който е пържен, а също и когато чесънът се слага в цели карамфил (понякога не пилинг, както в пилаф) в задушени или печени ястия.

Счукан и нарязан чесънът има по-силен вкус и аромат, отколкото нарязан.

Чесънът се използва в почти всяко ястие, с изключение, може би на десерти.

Хрянът е едно от най-богатите растения на витамин С, така че е много ефективен срещу скорбут. И благодарение на общия тонизиращ ефект, той се използва в много широк спектър от заболявания – проблеми с храносмилателни процеси, липса на апетит, проблеми с белите дробове и в жлъчния мехур.

Бактерицидният ефект позволява използването на сок от корен от хрян като дезинфектант за гнойни кожни заболявания.

Има алтернатива

При язвено заболяване, заради което човек се лишава от възможността да яде люто и солено, може да се придаде на ястията пикантен вкус, без да се навреди на здравето, като се добавят мента, кимион, копър, мащерка и градински чай. 

Карамфил, канела, подправки

Колкото по-вкусно, толкова по-полезно

Карамфилът и канелата съдържат различни феноли – естествени антиоксиданти, които защитават организма от възпаление и дори се борят срещу развитието на диабет.

Канелата е позната на човечеството от много дълго време. Учените са доказали, че подправката има способността да нормализира нивата на кръвната захар, което е важно за хората с диабет. Не забравяйте за допустимата мярка, за диабетиците е 1 ч.л. на ден. Канелата съдържа калций и диетични фибри, които са от съществено значение за нормалната сърдечно-съдова функция, която спомага за намаляване на риска от сърдечни проблеми.

Лекарите препоръчват да се използва канела от жени, тъй като намалява болката по време на менструация. Доказано е, че ястията, които съдържат подправката, се усвояват в стомаха много по-бързо и по-лесно. Препоръчително е да се включи  канела в диетата на хора с газове, тъй като тя елиминира излишните газове.

Как да изберем качествени подправки

Билките, подправките – техните листа, семена и корените са добри, и свежи, и сушени, ако са събрани и съхранявани правилно. Ако подправката има запазен цвят и аромат, то тя е с добро или отлично качество. Ако цвета е избледнял и почти липсва аромат, при стриване, то подправките са стари. При избора на готова смес трябва да се прочете внимателно състава на опаковката, тъй като често се добавят подобрители на вкуса и голямо количество сол.

Ако купувате пресни билки и подправки за готвене, взимайте само толкова, колкото ви трябват, тъй като те бързо увяхват и изсъхват.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram