ЕФЕКТЪТ „МАНДЕЛА“ – игри на съзнание или паралелни реалности?

Ds olil

Ефектът на Мандела е свързан е един много интересен феномен сред хората. Оказва се, че цели групи хора си спомнят исторически факти по напълно погрешен начин.

Това явление носи името на бившият президент на ЮАР, Нелсън Мандела, защото е свързано с неговата смърт. Оказва се, че милиони хора по света ясно си спомнят, че Мандела е починал през 80-те години в затвора и дори си спомнят как са гледали кадри от погребението му по новините. Както знаем обаче Мандела умира чак през 2013 г. и всичките тези хора остават изненадани от неговата смърт, защото според тях той вече е мъртъв.

Според хората, които разглеждат „ефектът на Мандела“, той се дължи на съществуването на паралелни реалности, много близки една до друга, и ние се прехвърляме от едната в другата в определени време.

Един от най-често даваните примери за „ефекта на Мандела“ е култовата реплика от „Междузвезни войни“,когато Дарт Вейдър казва на Люк Скайлокър, че е негов баща. Как си спомняте вие репликата на Вейдар от тази сцена? Повечето хора си спомнят: „Luke, I’m your father!“ („Люк, аз съм баща ти!“)Всички мемета в интернет също са така направени. Дори актьорът, който озвучава Дарт Вейдър си го спомня така. Оригиналната репликата във филма обаче е: „No, I’m your father!“ („Не, аз съм баща ти!“).

Следващият пример е свързан с така нареченият Tank boy. Това е човек, който по време на протест в Китай през 1989г. се изправя пред танковете на китайската армия. Много хора си спомнят тази ситуация с фатален край. Те имат ясни спомени как танковете прегазват протестиращия, но в действителност не е така. Танковете се опитват да заобиколят човека и след известно време, няколко човека идват и извеждат протестиращия от пътя на танковете.

Оказва се отново, че спомените им не са реални.

Един друг пример е убийството на Кенеди. Повечето хора вярват, че по време на убийството на президента в колата има 4 човека. Има възстановки, където се използва кола с 4 места. Но в колата е имало 6 човека.

Има още десетки и стотици примери за ефекта на Мандела.

Ако отново се върнем към „Междузвездни войни“, трябва да признаем, че много фенове, които с любов си спомнят „Епизод IV: Нова надежда“ (а те са много), са сигурни, че C-3PO е изцяло златен. Реалността обаче говори, че е със сребърен крак. През цялото време.

В „Мълчанието на агнетата“ гениалният сър Антъни Хопкинс в ролята на Ханибал Лектър никога не казва „Здравей, Кларис!“ – всеизвестна фраза, която феновете се кълнат, че помнят много ясно. Всъщност (и това може да бъде проверено съвсем лесно) той казва само „Добро утро!“.

Помните ли сцената в „Матрицата“, когато Нео най-накрая се изправя срещу Морфей и разбира за истинската същност на реалността (сцената с „червеното хапче“)? Морфей започва монолог, който започва с „Ами ако ти кажа…“ Нали? Може да сте чули това изключително ясно в главата си с дълбокия глас на Лорънс Фишбърн. Работата е там, че „Ами ако ти кажа..“ изобщо липсва в тази сцена, както и в целия филм.

Легендарна песен на Queen „We Are the Champions пък свършва: „Няма време за губещи, защото ние сме шампионите… на света!”. Нали? Е, всъщност, няма “на света!” накрая. Песента свършва само с „защото ние сме шампионите“, въпреки че толкова много хора са сигурни, че са я чули по другия начин.

А помните ли мъжът от „Монополи“ да носи монокъл? Вие не сте единствените. Но ако се вгледате внимателно, ще осъзнаете, че грешите. Той никога не е имал монокъл.

Много фенове на Покемон помнят Пикачу, най-незабравимият покемон, с малък черен връх на опашката. Ами не и в тази реалност. Опашката му е изцяло жълта.

Дали наистина съществуват паралелни реалности или по някакъв начин мозъците на толкова много хора са били подведени да създадат грешни спомени?

Дори според някои ефектът „Мандела“ се задейства, след създаването на ЦЕРН.

Други пък твърдят, че се дължи на чисто психологически процеси.

Отговорът предстои да бъде разгадан.

Кречетало

Последвайте ни и в Телеграм