Ето как новобрачни могат да се врекат като предците си

Селцето, което е само на 10 километра от уникалните природени феномени „Буйновско ждрело“„Ягодинска пещера“ и „Дяволска пътека“, вече се сдоби с нова атракция, уникалната дървена въртележка, на която новобрачните се вричат, докато колелото се върти. Въпреки скромните му размери от 8 метра в диаметър местните хора смятат, че шеметният кръг е дървения прототип на виенско колело носи щастие на всички. Старите хора разказват спомени и предания, че така родопските девойки се калесвали за любимия момък, а семействата им имали дълъг и щастлив брачен живот.

Почти всяко родопско село в края на ХVIII в. е имало на мегдана такава въртележка. Момците се тълпели, за да се вредят и да успеят да качат ухажваната от тях мома. Ако успеели да я „съблазнят“ и да завъртят ръчно колелото, това било знак, че девойката приема флирта. Неминуемо играта завършвала със сватбен купон по всички правила на традицията. Според архивни снимки от зората на фотографията колелото е прототип на виенското. Според местните хора то било „внесено“ в Европа от пътешественик, бродил из Родопите в края на ХVIIIв.

Днешното колело в Буйново е възстановено по спомени и фотоси с подкрепата на Европейска програмата за развитие на селски райони, финансиран по Стратегията за местно развитие на Местна инициативна група Високи Западни Родопи. Буйновци са сигурни, че ако някоя двойка се завърти на тяхното колело, бракът им няма да се разпадне и ще бъде дълъг и щастлив.

Родопското колело вече има интересни персонажи, които са го избрали, за да скрепят чувствата си, атракцията привлече, множество туристи и влюбени както от страната така и от чужбина.

В непосредствена близост до Родопското Колело е изграден Туристически информационен център „Буйново“. Там всеки турист може да получи информация за всички налични природни и културни туристически забележителности и атракции в района на селата Буйново, Ягодина, Триград, и Кожари.

Като се има предвид невероятната природа, която е в изобилие на територията на Високи Западни Родопи , а и изградената инфраструктура на всички посетители се дава възможността от първо лице да се докоснат до нейните творения.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram