Министерството на антиките на Египет настоя в четвъртък, че Клеопатра е имала „бяла кожа и елинистични характеристики“ в продължаващ спор за драма-документален филм на Netflix, изобразяващ прочутата красавица на античността като чернокожа
Кралица Клеопатра, продуцирана от Джада Пинкет Смит и с участието на Адел Джеймс, трябва да бъде пусната в стрийминг платформата на 10 май.
„Като последният фараон на Египет, Клеопатра се бори да защити своя трон, семейство и наследство в тази документална драма, включваща възстановки и експертни интервюта“, съобщава сайтът на Netflix в популяризирането на предстоящата продукция.
Но още преди пускането си, кралица Клеопатра вече предизвика буря от противоречия в северноафриканската нация.
Онлайн петиция, обвиняваща продукцията в пренаписване на историята, вече събра повече от 40 000 подписа.
По-рано имаше призиви Netflix да бъде забранен за съдържание, което се смята за обидно за Египет или „нейните семейни ценности“.
В четвъртък министерството на антиките се намеси в спора, публикувайки обширно изявление, включващо изявления на експерти, според които всички са съгласни: Клеопатра е имала „бяла кожа и елинистически характеристики“.
„Барелефите и статуите на кралица Клеопатра са най-доброто доказателство“, се казва в изявлението, украсявайки текста си с илюстрации, показващи Клеопатра с европейски черти.
За Мостафа Уазири, ръководител на Върховния съвет по антиките, изобразяването на известната кралица като черна не е нищо по-малко от „фалшифициране на египетската история“.
Той казва, че няма нищо расистко в това мнение, което е мотивирано от „защитата на историята на кралица Клеопатра, важна част от историята на Египет в древността“.
Коментаторите в Египет често осъждат кампаниите сред предимно афроамерикански групи, които претендират за произхода на египетската цивилизация.
Някои експерти казаха, че подобни дебати са неисторически, защото и двете страни отразяват съвременни възгледи за расата, а не как расата е била разбирана в древни времена.
„Да се пита дали някой е бил „черен“ или „бял“ е анахронизъм и говори повече за съвременните политически инвестиции, отколкото опитът да се разбере античността според нейните собствени условия“, каза Ребека Футо Кенеди, доцент по класика в университета Денисън, пред списание Time.
„Няма нищо лошо в представянето на Клеопатра като черна“, написа Кенан Малик в Observer тази седмица. „Проблемът се крие в резонансите, които произтичат от това. Джеймс е не повече и не по-малко автентична Клеопатра, отколкото беше Елизабет Тейлър. Древните коментари за Клеопатра разкриват малък интерес към обсъждане на нейната самоличност по начина, по който модерният свят го прави обсебващо.“
Клеопатра принадлежала към македонската династия Лагиди, произлизаща от Птолемей, един от генералите на Александър Велики, който основал династията на Птолемеите на брега на Нил.
Документален филм на BBC от 2009 г. твърди, че Клеопатра има африканска кръв, твърдение, което мина без спорове.
Евроком
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram