Идеите за ограничаване на населението и като ръст, и като брой изглежда са на мода.
Особено след като ООН преброи, че жителите на планетата са достигнали 8 млрд. души на 15 ноември 2022 г., и посланието на френския президент Еманюел Макрон, че идва краят на ерата на изобилието.
В статия за New York Times Мара Олтман твърди, че „ниските хора не просто пестят ресурси – тъй като те стават все по-оскъдни, поради пренаселеността и глобалното затопляне, хората с нисък ръст са най-подходящи за дългосрочно оцеляване”.
Когато се чифтосвате с по-ниски хора, продължава със съветите си тя, вие потенциално спасявате планетата, като намалявате нуждите на следващите поколения. И препоръчва: „търсенето на по-ниски потенциални партньори във вашия профил за запознанства е стъпка към една по-зелена планета”.
„Това мнение на журналистката Мара Олтман предполага, че недостигът на ресурси представлява заплаха за нашата модерна, глобализирана икономика и че решението е в по-малкото потребление на ресурси. За тази цел тя предлага човешките същества да се опитат да намалят средния ръст на своя вид и съответно своите нужди от потребление и да постигнат това чрез романтична дискриминация срещу високите (по-специално високите мъже)”, контрира Челси Фолет, управляващ редактор на Human Progress и политически анализатор в Центъра за глобална свобода и просперитет на Cato Institute.
Този странен аргумент, казва тя, напомня за един стар, но отличен цитат на Диърдри Макклоски, американски икономист и общественик:
„Богатите станаха по-богати, вярно. Но бедните имат отопление на газ, коли, ваксинации срещу едра шарка, вътрешни водопроводни инсталации, евтини пътувания, права за жените, ниска детска смъртност, адекватно хранене, по-високи тела, удвоена продължителност на живота, обучение на децата им, вестници, гласуване, шанс в университет и уважение”.
Един от резултатите от подобреното хранене и здраве, които съпътстват „Голямото забогатяване” – драматичната, безпрецедентна и продължаваща трансформация в глобалния стандарт на живот – беше, че хората станаха по-високи, отколкото в миналото.
Изследванията показват, че средният ръст на холандците се е повишил с поне 20 см през последните 160 години, което ги прави най-високите на планетата. „Холандците са пораснали толкова много за толкова кратък период, благодарение най-вече на променящата се среда. Страната е един от най-големите производители и потребители на сирене и мляко в света, които са много питателни”, отбелязва научният журналист Мартин Енсеринк. Затова много хора смятат Холандия за мястото, където е поставено на началото на „Голямото забогатяване”.
Според Челси Фолет много повече хора в развитите икономики може да достигнат потенциала си за височина, благодарение на подобрените диети и здраве. „Най-разумното обяснение е, че общото увеличение на средния ръст е отражение на цялостното подобрение на здравето“, твърди Кристофър С. Бейрд , професор по физика в университета A&M в Западен Тексас. „Когато западните цивилизации навлязоха в модерната епоха, подобрената технология направи възможно все повече и повече хора да имат постоянен достъп до питателна диета и здравословна среда. Въпреки че генетичният код на човек може да определи потенциалната височина, която той може да достигне в зряла възраст, той няма да достигне тази височина без адекватна храна и грижа за здравето”.
Очевидно високият ръст се свързва с по-доброто здраве – възможно ли е затова те да бъдат възприемани за по-привлекателни от противоположния пол.
„Ние знаем, че при децата правилното хранене има голямо значение за ръста, здравето и интелектуалното развитие. Доказателствата са ясни в бедните страни, където някои деца са хронично недохранени“, сравнява Джон Малуф , професор по психология в Университета на Нова Англия, Австралия, който изучава романтичното привличане.
Широко известното предпочитание на жените към високите мъже е потвърдено от различни проучвания и призивът на Мара Олтман те да се откажат от това, което намират за привлекателно в името на бъдещето на планетата, едва ли ще има голям ефект.
Но защо изобщо трябва да хобити да населяват Земята?! Разбира се Олтман е права, че по-ниските хора се нуждаят от по-малко храна и по-малки дрехи и т.н. Но човешката изобретателност предлага много други начини за увеличаване на изобилието на ресурси – новите идеи, тествани на пазара, могат да доведат до откриването на алтернативни ресурси и креативни начини за тяхното пестене, без да се жертва стандартът на живот.
Докато поддържат свободата да експериментират и обменят, хората са мрежови създатели, а не потребители на ресурси – и това важи както за ниските, така и за високите.
Така че няма причина да се жертва по-големият среден ръст, който човечеството е постигнало до голяма степен в борбата с бедността.
Профит бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram