Сравнително наскоро британското министерство на отбраната, заедно с германското, публикува интересен документ. Нарича се „Усъвършенстване на човека – разцветът на една нова парадигма“ и е посветен на възможностите за технологични подобрения на човешките способности с цел повишаване на бойните функции на войниците.
Това далеч не е първата подобна концепция, която британските военни са разработили. Преди това бяха публикувани Съвместна концептуална бележка „Отбор Човек-Машина и „Бъдещето на командването и контрола“. И тази работа е подготвена в рамките на технологичната програма на Министерството на отбраната на Великобритания: „Глобални стратегически тенденции – Бъдещето започва днес“ и „Бъдеща оперативна среда 2035“, която стартира през 2018 г.
С тази тема се занимават и САЩ. В специално проучване, изготвено за ВВС на САЩ през 1962 г., вече са обсъждали въпросите за подобряване на човешките способности за военни цели.
Агенцията за напреднали изследвания на Пентагона изпълнява подобни програми от много години, което се превърна в известна норма сред американските военни, както и корпорациите и учените, които ги обслужват.
Обикновено има три взаимосвързани типа подобрение – физическо, когнитивно и биологично.
Физическото подобрение е свързано с работата на протези и помощни устройства като екзоскелети и сензори. Следва когнитивното „подобряване“. Това се отнася до инвазивни мозъчни компютърни интерфейси и невростимулиращи устройства, които директно предизвикват промени в мозъка (чрез електрически импулси, магнитни полета и ултразвук). И третото, биологичното, подобрение идва от редактиране на гени, фармацевтични продукти и нови видове ваксини.
Предложената човешка модернизация за военна експлоатация, както е замислена от британските и германските военни, включва използването на мозъчни интерфейси, фармацевтични продукти и генна терапия. Хората, твърди докладът, трябва да се разглеждат като „платформа“ – като превозни средства, самолети и кораби, а на тези „човешки платформи“ има три елемента за работа: физически, психологически и социален.
Британско-германският доклад определя човешкото подобрение като „прилагане на науката и технологиите за временно или постоянно повишаване на човешката производителност“. След това се прави разлика между човешката оптимизация, която може да „повиши човешката производителност до границата на биологичните възможности без добавяне на нови способности“ и човешкото подобряване, което може да изведе хората „отвъд биологичния потенциал“.
„Искаме „военните бойци“ – било то киберспециалисти, оператори на дронове или пехотинци – да бъдат по-силни, по-бързи, по-умни, по-устойчиви и по-мобилни. Тъй като технологията става по-напреднала, нашето мислене става по-фокусирано върху машините, а не хората, но това трябва да се промени, ако искаме да бъдем ефективни в бъдеще “, се казва в доклада.
Въпреки че се отбелязва, че „напредъкът в изкуствения интелект, роботиката и автономността означава, че мощността за обработка на данни, скоростта на действие и издръжливостта на човек не могат да се сравняват с машина“, се признава, че машината има „свои собствени недостатъци“. Предполага се, че хората имат „творческо предимство и преценка“ и се твърди, че човешкото подобрение е необходимо, за да се възползват от напредъка в тези области.
„Бъдещите войни няма да бъдат спечелени от тези с най-модерните технологии, а от онези, които могат най-ефективно да интегрират уникалните възможности на хората и машините. Човешкото подобрение е липсващото парче от този пъзел “, обосновават концепцията си авторите.
Описани и дискутирани са четири „основни технологии за подобряване на човека“, които са от решаващо значение за ученето: генно инженерство, биоинформатика, мозъчни интерфейси и фармацевтични продукти.
Но как точно всичко това ще бъде използвано за военни цели?
Твърди се, че разполагането на военни сили става все по-трудно поради разпространението на прецизни оръжия с голям обсег. Решението изглежда е по-широкото използване на безпилотни системи, съчетано с по-леки, по-мобилни и гъвкави сухопътни сили. С помощта на мозъчни интерфейси персоналът ще може да „увеличава бойната мощ, като ги свързва с автономни и безпилотни системи“.
Нарастващото използване на компютри и изкуствен интелект във войната означава, че „когнитивното натоварване на персонала вероятно ще се увеличи, особено за тези, които участват в командването и контрола“.
Това предполага, че „биоинформатиката“ – изследването и анализа на големи количества биологични данни – може да помогне по време на фазата на набиране.
„Мозъчните интерфейси, фармацевтичните продукти и генната терапия могат да играят важна роля в оптимизирането и подобряването на уменията за управление и контрол. В краткосрочен план неинвазивните мозъчни интерфейси могат да подобрят производителността. Но в дългосрочен план мозъчните интерфейси биха могли да свържат умовете на бойците и разузнаването в една мрежа, която ще осигури пълна цялостна оперативна картина, повишавайки качеството и скоростта на вземане на решения “, се казва в доклада.
Колко етично е да се използват мирни мозъци за военни цели се споменава мимоходом в доклада. Твърди се, че не разглежда по-широки етични въпроси, свързани с подобряването на човешката работа, тъй като те „с право продължават да бъдат обект на по-широк дебат“.
Но има аргументи в полза на военната употреба, дебнещи в завоалирани обвинения на гражданското общество, което уж няма да одобри появата на „универсален войник“. В доклада се казва: „Отбраната не може да чака етиката да се промени… Не можем да приемем, че човешкото подобрение ще бъде автоматично ефективно или прието в предвиденото му приложение, без значение колко полезни могат да бъдат последствията. Подобряването на хората може да се противопостави на елементи на обществото, които не вярват в ефективността и мотивите за увеличаване.“
Всъщност, както във Великобритания така и в Германия, както и на други места, много граждани очевидно ще се противопоставят на подобни „подобрения“. Но британците следват класическата си логика, като изтъкват, че военните разработки в тази област не трябва да чакат обществено съгласие или етичен дебат, а трябва да се „основават на националните интереси по отношение на просперитет, защита и сигурност“. Това всъщност е традиционен набор от красиви фрази, предназначени да скрият съмнителни начинания.
„Императивът да се използва човешкото подобрение може в крайна сметка да бъде продиктуван не от някакъв изричен етичен аргумент, а от национални интереси. Страните може да се наложи да развиват човешкото развитие или да рискуват да осигурят влияние, просперитет и сигурност на тези, които го правят “, се казва в документа.
Авторите предлагат да се преразгледат отношенията на военните с държавните ведомства, отговарящи за здравеопазването и социалните услуги, и да се премине към „по-сложни отношения между публичния и частния сектор“ в тази област. С други думи, създава се съюз между техно-корпорации, учени, държавата и военните. А обществото остава встрани, сякаш тези въпроси не го засягат.
Предвкусвайки възмущението на гражданите, авторите пишат, че „успешното използване на човешкото подобрение ще изисква защитата и обществото да се изправят пред неудобни етични и правни дилеми. Досега организациите в областта на отбраната в либералните демокрации са използвали изчакващ подход, позволявайки да се развиват етичните дискусии и техническите разработки. Тази пасивна позиция ще даде инерция на нашите противници и ще доведе до пропускане на отбрана от възможности за подобряване на благосъстоянието и ефективността на нашите въоръжени сили.
Крис Коул, преглеждайки този доклад, пише, че „аргументът в този доклад, че сме слаби и неефективни пред лицето на сложни и смъртоносни врагове, далеч не е нов. Той е бил използван от векове за разработване и предлагане на инструменти, които подобряват и разширяват нашата смъртност. Но има качествена разлика между оборудването на войник с очила за нощно виждане или мощна пушка и вграждането на компютърен интерфейс в мозъка на оператор на дрон. Преди да стигнем до идеята за соматичното генно инженерство за понижаване на прага на болка или повишаване на когнитивните способности.“
Ако погледнете корена, самото човечество е поставено под въпрос, тъй като „усъвършенстването“ на човек се извършва под прикритието на отстраняване на определени недостатъци, но не за доброто на индивида или човечеството, а за да бъде по-смъртоносно и да извършва по-ефективно действия на организирано насилие. Не е ли странна тази причина за „подобряване“ на човешките възможности? Да не говорим за традиционната религия и обикновения здрав разум, които виждат в подобни „подобрения“ само път към разрастването на злото в този свят.
Поглед инфо
Последвайте ни и в Телеграм