In memoriam за кръстника на ОУ „Мати Болгария“ – проф. Петър Константинов

На 12 юни 2011 г. спира да тупти сърцето на почетния гражданин на Казанлък проф. д-р Петър Константинов след тежко боледуване. 82 години преди тази скръбна дата бъдещият професор по хуманна медицина се ражда в Казанлък, а на церемонията за удостояването му с почетното звание през 2009 г. заявява: „Казанлък не ми е длъжен с нищо, аз съм му задължен. Нека България да носи винаги благослов за нашия град”.

Известният писател, общественик е един от основателите и председател на Общонародното сдружение „Мати Болгария“ – първата общонародна организация след демократичните промени през 1989 г. за съхраняване и разпространяване на българската култура и духовни ценности. Автор е на над 30 книги – художествена публицистика и изкуствознание, повечето от които са претърпели три, четири и пет издания.

По-известни негови книги са „Предание от изчезналия град“, „Хаджи Адем“, „Ирмена“, тетралогията „Синият аметист“, „Светилници в утрото“, „Сказание за долината на розите“, „Вечният Бог“, „Вдъхновението на едно столетие“, „Старият Пловдив“, „История на България с някои премълчавани досега исторически факти“, „За и против националните интереси на България“, „Завръщането на Прометей“, „Съкровищата на България“, „Съкровищата на Европа“, „Съкровищата на света“ и др. Автор и на над 200 научни труда в областта на медицината, изкуството, политическата икономия и историята и над 2000 публикации в периодичния печат.

На 14 февруари 1991 г. новосъздаденото в Казанлък основно училище с решение на Изпълнителния комитет на Общинския народен съвет в Казанлък, тържествено приема името „Мати Болгария“, което е заглавие на едно от най-известните произведения на възрожденския учител и книжовник Неофит Бозвели. Кръстник на училището става проф. Петър Константинов.

„Мати Болгария“ е първото училище у нас под егидата на едноименното общонародното движение.

„Казанлък за мен бе голяма школа. Тук научих нещо, което ми трябва и сега, а именно, че всеки човек, независимо от своята религия, има достойнство. Казанлъшката интелигенция е интелигенцията на града и света. Нашият град е изпреварил развитието на онова общество, за което сега прозвуча химна на Европа. Ние сме били достойни хора, такива сме и днес“, казва проф. Константинов на церемонията по присъждането му на званието „Почетен гражданин на Казанлък“.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram