Важни промени в Правилника на Общинския съвет, касаещи гражданите на община Казанлък прие с мнозинство на днешното си заседание Общинския съвет в Казанлък.
Промените касаят изслушването на граждани местния законодателен орган, какъвто се явява 37 членният Общински съвет, избиран пряко от гражданите, по важни за тях въпроси, както и преценката за това кои въпроси на хората са от обществено -значим интерес и кои –не.
Приетите промени на практика бламират реално присъствието и гражданския глас и чуваемостта на гражданите в Съвета, коментираха недоволни от приетите промени съветници, гласували против тях.
Съгласно приетите промени, предложени от един от юриста и общински съветник от ГЕРБ Роман Желев, „питанията, предложенията и становищата на гражданите, които не са по обществено значими въпроси, ще се връщат на подателя от специалисти „Организационно обслужване в Общинския съвет“, в 7 дневен срок от решението на Председателския съвет“.
Това на практика означава, че Председателския съвет, който в местния парламент в този мандат е 7 членен, състоящ се от представители на всяка една политическа група, в случая 5, председателят на Съвета и неговия заместник, ще решават кой граждански въпрос е от обществено значим и кой не за гражданите на община Казанлък.
В приетите промени обаче няма записано тълкувание на това кое е обществено значимо и кое не.
С друга, също приета днес промяна в Правилника на местния парламент е записано че за „изказвания, питания, становища и предложения на гражданите ще се отделят не повече от 30 минути на заседание“.
Съгласно сега действащия Правилник, тези въпроси са последни в дневния ред, което на практика обезсмисля каквото и да е становище, питане и предложение от страна на гражданите, тъй като всеки един касаещ ги въпрос, е дебатиран и със становище по него преди точката, в която те биха могли да изложат становищата си, питаният и предложенията си..
Приетите днес с мнозинство от съветниците на Казанлък промени практически лишават гражданите от реално право на глас при вземането на решения, касаещи ги, както и обезмислят реалното гражданско участие в работата на местната власт.
Гласуваното днес е в противовес на гръмко прокламираните предизборни клишета от рода на „Ние сме вашият глас в Съвета“ или че реалната власт на гражданите е в Общинския съвет.
Последвайте ни и в Телеграм