През 2015 г. в този ден журналистът от Медийна група „Вис виталис“ Георги Манев, единствен от журналистите в Казанлък, засне заедно с оператора Делян Тенев и излъчи по Пресс ТВ и радио „Вис виталис“ репортаж за наводнената западна част на Казанлък.
Няколко фирми, районът на „Кауфланд”, входът на военното поделение и две улици бяха залети от придошлата вода на скъсан колектор и неиздържала напора дига на три водосбора.
Казанлъшкият прокурор Кръстин Кацаров, който, според неговите лични признания, в този момент пиел бира на терасата си, от която се виждало всичко, съзря в репортажа „всяване на паника“ и, съгласувано с кмета на Казанлък Галина Стоянова, заведе „от името на обществото“ досъдебно производство срещу Манев, който бе застрашен от две години затвор.
По сигнал, подаден от Стоянова, в който тя се жалваше, че с материалите си журналистите „уронвали престижа на Общината и й пречели да работи“, в продължение на два месеца полицията и прокуратурата водеха разпити. Прокурор Кацаров даде указания на полицаите да предупредят с протокол журналистите „да спрат да пишат срещу администрацията“.
Последва мощна вълна от колегиална медийна подкрепа на регионално и национално ниво. Съветът за електронни медии – СЕМ, изиска двата записа и излезе с доклад, че „в изнесената информация Георги Манев се позовава на официални данни от община Казанлък за ситуацията в близост до магазин «Кауфланд», както и на свидетелства на потърпевша от засегнатите предприятия на индустриалния парк. СЕМ изрази становище, че „репортерският разказ е изграден изцяло по заснетата от оператора картина. Фактите са представени коректно, съобразно професионалните стандарти и обществения интерес и правото на хората да бъдат информирани“.
„Сагата“ приключи през м. април с. г., а прокурор Кръстинов скоро след това бе освободен от работа.
До днес кметицата Стоянова не е поднесла извинения нито на Георги Манев, нито на прессгрупата.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram