20 години Младежка театрална студия с ръководител Мая Стоянова

През 2001г. Мая Стоянова събира 10 ентусиазирани деца и под шапката на НЧ „Възродена Искра“ създава Младежка театрална студия. Първият спектакъл, който се реализира е „Бутик шоп“. Следва „Муа у тупан“, който печели Голямата награда в Националния ученически театрален фестивал „Климент Михайлов“в Русе, грамота, статуетка и 7 индивидуални награди.

Тъй като условията в читалището не отговарят на изискванията за тетър, то студията започва да използва залата на Военния клуб. Там се реализират пиесите „Шпионка в черепа“ и „Секси зайци и мръсни танци“. На поредното участие във фестивала в Русе с двете пиеси, награди получават Петър Петров, Ивелина Павлова и Магдалена Мирчева. А на Еврофестивала на специфичните възможности на слепо-глухите в гр. Варна Боряна Коскина печели Златен медал и Сертификат за І-во място.

През 2007г. студията осъществава турне в Молдова за честването на 15 години на българското читалище „Олимпи Панов“ в гр. Тераклия.

Следват участия в театралния фестивал „Бургаски изгреви“ и отново на фестивала в Русе, където с награди са отличени Деница Атанасова, Петър Петров и Атанас Денков в пиесата „Жените в Народното събрание“, която е и последния спектакъл реализиран в НЧ „Възродена Искра“.

От 2010г. по покана на ръководството на НЧ „Искра-1860“ студията вече е в нов дом. Със сцена и зала. Петър Петров е поканен от Театър „Любомир Кабакчиев“ и участва в постановката „Железният Светилник“. Същата година Младежката студия взема участие в Тържествения концерт на НЧ „Искра-1860“ посветен на 150 годишнината му с откъс от „Ние врабчетата“. В последствие се поставяот Мая Стоянова цялата пиеса и се явява на Международния театрален фестивал в Каварна, където печели ІІ-то място. На сцената на Читалище „Искра“ младите театрали с хъс се впускат в предизвикателствата на театралното изкуство. Поредната пиеса „Анатомия на паяжината“ печели Първо място на Международния фестивал „Утринна звезда“ в Банско и получава покана от член на журито да представи пиесата в Нов български университет. Това се осъществява и казанлъшките театралите вземат участие и в открит урок на студенти от специалността „Актьорско майсторство“.

Освен студията, Мая Стоянова ръководи и Детска театрална школа с деца на възраст от 7 до 11 години. Работи и с група по художествено слово, която взема активно участие в различни културни събития организирани от читалището.

ДТШ представя пред казанлъчани „Сватбата на Червенушко“, „Приказна страна, незрима“, а по-късно и „Цветята на малката Ида“, която печели наградата за цялостен спектакъл на Международния фестивал „Лачените обувки“, Берковица.

Междувременно МТС подължава да твори. Появяват се пиесите „Трима мушмороци и дявол на магаре“ и „Годеж“ – комедия, приемана много добре от публиката и изиграна многократно. През 2013г. излиза и спектакъла „Пясъчен пъзел“. Следва комедията „Боли ме“ от Андрей Кожухаров, която печели публиката със своята актуалност по проблемите на здравната система.

ДТШ представя пиесата „Алиса в огледалния свят“ , с която участва в Театралния фестивал „Вълшебника театър“, Севлиево.

През 2015 година за първи път на сцената на „Искра“ се поставя пантомимен спектакъл. Мая Стоянова създава един приказен спектакъл от движения, пластика, светлини и сенки. Този спектакъл е повод за спор между членовете на журито на фестивала в Албена и получава Второ място, а Габриела Сотирова, Атина Петрова и Венко Венков са удостоени с индивидуални награди. С друг пантомимен откъс – „Сътворението“, студията се представя на концерта зя 155 годишнината на Читалище „Искра“.

През всичките тези години Мая Стоянова неуморно рботи с децата от школата и студията. Участниците играят с хъс и много ентусиазъм. Сцената става тяхното верую и техният втори дом.

Появяват се нови и нови постановки. „Неродена мома“ и „Ваше Въображение“ на Детската театрална школа. Особено харесван от публиката е спектакълът „Една за всички, всички за една“  от Недялко Йорданов, която печели Първо място на фестивала „Вълшебникът театър“ в Севлиево, а Алекс Топалов получава индивидуална награда. Друг успешен спектакъл е „Откриването на Америка“, който печели Първо място от същия фестивал, но през 2018г.

През всичките 20 години през театралната студия, ръководена от Мая Стоянова са преминали много възпитаници. Освен спектаклите, студията подготвя и скечове, буфосинхронади и пантомима. Децата се учат на техника на говора, актьорско майасторство, сценично поведение. И видни са техните постижения от участието в многото национални и международни фестивали, където са винаги на челните места. Инициативи като „Театрален глашатай“ и „Предай нататък“ на Наталия Симеонова в Стара Загора остават за участниците незабравими изживявания. Пътуванията извън България и в страната оставят скъпи спомени на всички, а те не са малко – Гоце Делчев, Банско, Бургас, Каварна, Русе, Габрово, Пазарджик, Пещера, София, Поморие, Брацигово и още много.

Днес възпитаниците на Мая Стоянова се ползват с уважение, защото много от тях завършват НАТФИЗ, Театрален колеж „Любен Гройс“ и НБУ. В състава на Театър „Любомир Кабакчиев“ има трима възпитаници на студията – Петър Петров, Десислава Вълева и Ивелина Топалова.

От възпитаниците на Мая Стоянова са излезли шестима професионални актьора, един сценограф и един режисьор. Много от тях са в чужбина, но спомените им за началото, за дните прекарани в студията имат специално място в сърцата им. Както и за любимата им ръководителка, към която се обръщат с „Майче“ и наистина я чувстват като такава. Имена като: Атина Петрова, Анастасия Атанасова, Мартина Юрганджиева, Лъчезар Йорданов, Венко Венков, Деница Атанасова, Габриела Сотирова, Атанас Дяков, Ивелина Павлова, Магдалена Мирчева, Петър Петров, Десислава Минчева, Инна Димитрова, Мартин Арабаджиев, Лъчезар Дойнов, Мария Кирева, Боряна Коскина са оставили ярки следи в живота на студията.

Последвайте ни и в Телеграм