Красивата и защитена птица е уловил в кадрите си Диян Ненов от Павел баня. Той е фотограф, а слабостта му са пернатите, които упорито „преследва“ с фотоапарата си.
По време на разходка край язовир Копринка Диян попада на черния щъркел. Редкият екземпляр не е първата необикновена птица в колекцията от снимки на Диян.
Първите сведения за разпространението на черния щъркел на територията на България са от началото на 1960-те години. За разлика от белия щъркел, който живее в провинцията и степите, черният щъркел обитава горите. Живеят в тихи вековни гори, като строят гнездото си на някое голямо дърво. Ловните им територии се състоят от потоци, рекички, блата, както и ливади с ниска растителност, пише в Уикипедия за защитения вид.
Щъркелът е божествена птица, символ на здраве и дълголетие.
Хората вярват в народното поверие, че черният щъркел има магически способности и там, където се засели, им носи късмет, здраве и благоденствие. Според други обаче е предвестник на нещастия и природни катаклизми.
Според египетските вярвания, викът на тази божествена птица е одухотворил всичко, създадено от бога на Слънцето. Затова е популярен символ на раждането на новия живот, ново дело, залог за успех в ново начинание. Емблема на особена страстна любов и на любовта към децата. Символ е на родината, любовта към родната земя и родния дом.
В средата на миналия век този вид се е смятал за изчезващ, в момента популацията му е увеличена, но все още уязвима. Защитен е от закона за биологичното разнообразие и е включен в Червената книга на България.
Последвайте ни и в Телеграм