„Не намирам нищо художествено в това как се убиват хора“, споделя художникът Никола Танев
В богатия фонд „Живопис, графика, акварели, рисунки, скулптура“ на Националния военноисторически музей се съхраняват три военни рисунки на Димитър Чорбаджийски – Чудомир, стана ясно от лекцията на Деяна Костова и Славея Сурчева от екипа на музея, които гостуваха на Художествена галерия – Казанлък в платформата „Събота в галерията“.
Чудомир е мобилизиран през Балканската война и пет години прекарва на фронта като военен художник. Това става причината да се дипломира в Държавното художествено училище чак през 1919 г.
В момента експонати от Националния военноисторически музей участват в мащабния проект „Глад“ на казанлъшката галерия, разгърнал артефакти и творби в 23 локации в Казанлък. Те са показани в Къща музей „Дечко Узунов“ под заглавие „На масата“ и включват прибори за хранене и посуда, използвани на фронта от войници и офицери, участвали в Първата световна война. Огромен фотос показва как армията ни „празнува“ Коледа в окопите и на празна маса.
Фондът „Живопис, графика, акварели, рисунки, скулптура“ на Националния военноисторически музей е хронологически първата колекция на музея, която достойно съперничи на всяка национална галерия с големите колекции на художници като Владимир Димитров – Майстора, Ярослав Вешин, Борис Денев, Димитър Гюдженов, Антон Митов, Я. Банчев, С. Велков, П. Морозов, Ал. Мутафов, Ст. Стаматов, Ив. Лазаров, Никола Танев и много други. Повод за комплектуването дава организираната ежегодно от Академията на изкуствата в Берлин изложба, на която през 1916 г. са поканени и български художници. Тема, обединяваща всички изложени творби е Световната война. Участват около 25 български художници с около 250 творби. Участвалите български творби са откупени от Министерство на войната и стават първите експонати на Музея, а художниците за дълги години свързват творческата си съдба с него.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram