„Архив Гипсън V: Светлописците Пенкови“ – първата временна изложба в Художествена галерия, Казанлък за тази година, съдържа близо 50 фотографски творби на Иван Пенков, половината от тях непоказвани досега. Тя е дебютна експозиция и бе открита в събота, като за премиерното й показване е избран Казанлък – родният град на Иван Пенков.
Изложбата може да бъде разгледана до 24 февруари, след което ще бъде подредена в Министерството на културата.
На снимката: Иво Хаджимишев и директорът на Галерията д-р Пламен Петров на откриването на „Архив Гипсън V: Светлописците Пенкови“
Съставител и уредник на колекцията е големият познавач на родната история на фотографията и сам той фотограф – Иво Хаджимишев.
Изложбата „Архив Гипсън V: Светлописците Пенкови“ поставя акцент не върху онова, с което най-често свързваме името на художника Иван Пенков, неговите живописни творби, а върху една слабо позната негова артистична природа – тази на фотографа.
„Обикновено българските художници първо снимат, а после рисуват, докато при Иван Пенков процесът е точно обратно. Той рисува, а след време се връща и снима вече нарисуваното“, подчерта по време на откриването на изложбата Иво Хаджимишев.
Увлечението по изкуството на фотографията на Иван Пенков, може да се каже, че отчасти е наследено от собствения му баща – Георги, възрожденец от Казанлък, който освен с книгоиздаване, обществена дейност и просветителство се занимава професионално и с фотография, на която е отделено внимание и в настоящата изложба.
На снимката: Георги Пенков, автопортрет 1898 г.
Навярно усвоил първите уроци тъкмо от баща си, Иван Пенков ще свърже трайно живота си с магията на светлописта, увековечавайки с нея не само образа на преживяното, но и събития и личности, белязали както личния му свят, така и националната ни история – Тодор Боров, Кирил Цонев, Андрей Николов, Борис Стоилов, Александър Балабанов, Никола Михов, Марко Марков, Дечко Узунов.
На снимката: Иван Пенков, повлиян от Толстоизма. Автор на снимката е баща му, 1913 г.
Художникът Иван Пенков не се разделя с фотографическия си апарат от най-ранните си младежки години. Камерата е с него на фронта по време на Първата световна война, тя е с него и в Мюнхен и Нюрнберг по време на следването му. Нещо повече – ще ни завещае образи, които макар и монохромни, по нищо не отстъпват на таланта му на живописец.
На снимката: Иван Пенков, Дечко Узунов и Александър Балабанов на Софийската гара, автор е Иван Пенков
Изложбата ни дава възможност да се срещнем не само с фотографии на бащата и сина Пенкови, но и да надникнем въобще в творческия свят на художника Иван Пенков. Пак със средствата на фотографията пред нас оживяват негови сценографски и костюмографски решения за спектакли от сцената на Народния театър „Иван Вазов“, осъществени през 20-40-те години на миналия век. Макар и като допълнение, в изложбата, в дигитален формат, могат да бъдат видени и фрагменти от живописното наследство на художника, позволявайки ни да съотнесем различните му „творчески ипостаси“, събрани в личността на Иван Пенков.
Изложбата се реализира с изключителната финансова и морална подкрепа на Нели и Робърт Гипсън.
На снимката: Малкият Джони Пенков, сниман от баща му
На снимката: ИВан Пенков рисува Никола Михайлов, автор на снимката е големият син на художника – Боян
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram