Преди 130 години Северна Америка научава за българското розово масло и неговата родина – Розовата долина, с участието на страната ни в Световното изложение в Чикаго през 1893 г., хумористично описано в книгата на Алеко Константинов „До Чикаго и назад“. Изложбата „Първите владетели на Европа“ ще разкрие на северноамериканската публика откъде идва другото име на региона – Долината на тракийските царе.
В съзнанието на хората древността често се свързва с постиженията на древните елини, римляни, египтяни и народите от Далечния изток. Балканите през античността обаче са дом на цивилизации със значителна мощ и културни достижения, чието място в европейската и световната история заслужава преразглеждане.
Цивилизациите, обитавали територията на днешна България и Югоизточна Европа през древността, са предмет на нова пътуваща изложба, целяща да надгради познанията ни за тази историческа епоха и да утвърди мястото на региона в световната история. Първата спирка на изложбата, част от проекта „Първите владетели на Европа“ по инициатива на музея „Фийлд“ в Чикаго, е Институтът за изследване на древния свят към Нюйоркския университет, САЩ, където тя бе открита на 21 септември под надслов „Ритуал и памет: Древните Балкани и отвъд тях“.
С помощта на някои от най-завладяващите археологически находки от региона, простиращ се от Стара планина до Панонската равнина, „Първите владетели“ ни потапя в света на култури, оставили ни оскъдни писмени сведения и много неразрешени загатки. Редица открития от последните няколко десетилетия обаче бавно разкриват тайните на траките и обогатяват разбирането ни за историята на континента.
Проектът „Първите владетели на Европа“ е първото по рода и мащаба си сътрудничество между Северна Америка и Югоизточна Европа. Изложбата представя над 200 рядко излагани културни ценности от 27 музейни институции в единадесет държави – Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Унгария, Косово, Черна Гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия и Словения. Въпреки споделеното минало, изложбените предмети са част от различни национални колекции и са събрани за първи път в „Първите владетели“.
Централно място в изложбата заемат три български музея – Националният исторически музей в София и Регионалните исторически музеи в Русе и Варна. Някои от най-впечатляващите експонати от колекциите на трите институции ще направят своя дебют пред северноамериканската публика, за да ѝ разкажат за енигматични цивилизации и могъщи царе, някога властвали над значителна територия и хора на Стария континент.
Познанията ни за траките напредват значително с откриването и проучването на стотици гробни могили в така наречената Долина на тракийските царе, близо до Казанлък и розовата столица на България. (Според туристически уебсайт мястото е тракийският еквивалент на египетската Долина на царете край Луксор.) Близо 300 от над 1300 могили са проучени през 90-те и началото на 2000-те години, давайки повод на археолозите да заключат, че там се намирал центърът на могъщото Одриско царство, съществувало между V и I век пр.н.е. В своя апогей царството заема територия, обхващаща днешна България, Югоизточна Румъния, Северна Гърция и Европейска Турция.
Тази история ще оживее чрез майсторството на древни творци и занаятчии. Северноамериканската публика ще се наслади на сребърен наколенник със златни инкрустации във формата на женско лице и красив златен венец от IV век пр.н.е. от един от малкото непокътнати владетелски гробове, намирани някога в България; богато украсен съд за пиене с глава на сфинкс от уникалното Боровско съкровище от IV век пр.н.е.; златна обеца от първата половина на III век пр.н.е., открита край Синеморец, с богиня, управляваща колесница с два коня; част от златните находки от най-старото обработено златно съкровище в света, открито във Варненския халколитен некропол и датирано в периода между 4600 и 4200 г.пр.н.е.; и много други.
„Изключително щастлива съм, че тази изложба се реализира в мащаб, който ще представи пред северноамериканската публика историята на Европа от древни времена, част от която сме и ние, българите. Неслучайно зад реализацията на този проект стои Националният исторически музей. Със своите фондове и експерти, музеят се явява най-богатата културна институция, съхраняваща артефакти от всички исторически епохи, представяща огромната роля на Балканите в създаването, развитието и упадъка на древните цивилизации“, сподели доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей, една от основните партньорски организации.
Българското участие се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“ и включва 32 от най-ценните археологически находки от страната.
„Този проект е уникална възможност за България да популяризира културното си наследство сред широката общественост в Северна Америка. Надяваме се тази изложба да привлече повече американски туристи да посетят България и да се запознаят с богатата ѝ култура, красота и възможностите, които предлага туризмът в България“, споделя Нанси Шилър, президент на Фондация „Америка за България“.
След дебюта си в Ню Йорк древните съкровища ще отпътуват за Чикаго, където могат да бъдат видяни между март 2023 и януари 2024 г. Впоследствие, между април 2024 и януари 2025 г. съкровищата ще гостуват на канадския град Гатино.
Три от водещите северноамерикански музеи си партнират в инициативата – Институтът за изследване на древния свят към Нюйоркския университет, музеят „Фийлд“ в Чикаго и Канадският исторически музей в Гатино, Квебек.
us4bg.org
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram