Стотици казанлъчани и гости на града посетиха Стоян-Стайновата къща и се любуваха на стенописите на Иван Милев само в първите часове на „Отворените врати“, инициирани от Пространството за изкуство и култура „Вихъръ“. Вратите на емблематичната къща с единствените запазени фрески на художника бяха отворени от 15:00 часа при вход свободен.
На 1 юни, събота, от 18:00 до 18:30 часа стенописите също ще могат да бъдат видяни.
Припомняме, че къщата е собственост на наследниците на Маню Стайнов. Стенописите не са достъпни свободно.
Къщата на Стоян Стайнов в Казанлък е строена по проект на видния представител на сецесиона в България архитект Никола Занков. Във всички стаи има изящна сецесионова стенописна украса от италиански майстори, запазени са и декоративни елементи от металопластика и стъкло.
След смъртта на Стоян Стайнов (1918 г.), построената от него (1906 г.) къща се наследява от единия от синовете му Маню, пише д-р Иво Косев, уредник на Дом „Петко Стайнов“ в Казанлък. Историкът посочва и причината – братята на Маню – Генчо и Петк,о след 1920 – 21 г. заживяват в София, ръководството на фабриката и фирмата „Братя Стайнови“ АД на местна почва се поема от Маню Стайнов.
Съпругата на Маню – Мария, му нейните братя продават бащината си къща на ул. „Отец Паисий“ в Казанлък (срещу новата Шипкова къща), а със своя дял от наследството Мария заедно с Маню решават да си позволят лукса да декорират със стенописи една от стаите на бащината му къща, разказва още д-р Косев. За целта Маню поканва младият художник Иван Милев, с когото се познава. Предложеното за декорация помещение през 1924 г. се оказва малко за големия български художник. Събарят стената между двете южни стаи на партера, за да се оформи едно голямо помещение.
Иван Милев по неповторим начин претворява желанието на мецената си – да бъдат изобразени сцени от типично българския, народен живот (Мадона, Овчар, Хлябът, Жътварка). Проектира и изпълнява цялото интериорно оформление, четирите пана, мебелите и останалото обзавеждане, подчертава още д-р Иво Косев.
Последвайте ни и в Телеграм