Специалната награда на кмета на община Стралджа Атанас Киров бе връчена на казанлъшкия поет и писател Румен Денев на Седмия Национален литературен конкурс „Станка Пенчева” под надслов „Дървото на живота” – Стралджа 2024.
Журито бе в състав: председател – акад.Иван Гранитски и членове – Веселина Седларска и Ники Комедвенска. Конкурсът се провежда под патронажа на кмета на общината и със съдействието на Съюза на българските писатели.
В конкурса се включиха 55 автора в раздел „Поезия“ със 141 стихотворения, в раздел „Проза“ 37 автора със 73 произведения. 10 от авторите бяха номинирани в раздел „Поезия“, а наградени трима, бяха раздадени и две поощрителни награди. В раздел „Проза“ наградените са трима души.
Това е вторият престижен поетичен конкурс в България, който стана арена на безпрецедентен технологичен експеримент, след като стихотворения, създадени от изкуствен интелект, достигнаха до финалната селекция. Зад експеримента стои Георги Караманев, създател на „Дигитални истории“, който успя да постави творби, генерирани от ChatGPT, сред финалистите на конкурса „Станка Пенчева“.
Под псевдонима Максим-Димитър Иванов от София, изкуственият интелект създаде три стихотворения само за 10 минути.
Веселина Седларска, член на журито на конкурса „Станка Пенчева„, е оценила творбата с 4 от възможни 6 точки, без да подозира нейния истински произход. В свой коментар тя отбелязва, че или изкуственият интелект е започнал да пише по-добре, или хората пишат по-лошо.
„Въпросът е какво ще правим оттук нататък – да започнем този важен диалог за това къде ни отведоха технологиите“, споделя Георги Караманев. „Вече доста коментари получих, и то от хора, които са специалисти, че стиховете всъщност са доста хубави“.
Успоредно с този случай, в конкурса „Веселин Ханчев“ – най-старият у нас за поети под 25 години, друг участник разкри, че неговото стихотворение също е създадено от изкуствен интелект. От общо 150 участници в двата конкурса, двама са признали използването на изкуствен интелект.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram