След двата сборника с разкази – „Втора класа“ (2010), който печели наградите „Южна пролет“ и „Светлоструй“ за проза, и „Гравюра от белези“ (2014), носител на „Николай Хайтов” за млад автор, Светлозар Стоянов написа и първия си роман „Градът на божията мъдрост“, представен първо в родния му град Казанлък пред камерна публика, но пък вярна, в Галерия „Рувел“.
Според поетесата и писателка Женя Димова, представила книгата, тази книга е друга: „Тя е истинско, откровено четиво, каквито са винаги личните истории. Написано от името на Аза, с един едновременно тревожен и покоен, и малко тъжен глас, при всички случаи помъдрял глас. Книга – дневник на дните, на приятелствата, на самотните неща, седмици и месеци в големия столичен град“.
Сюжетът на „Градът на божията мъдрост“ се движи между два града: Казанлък и София. Или усещането за всеки един от градовете, станали символи на напускане и завръщане за писателя.
Авторът, който от 10 години живее в столицата, разказа за избора си да напусне Казанлък и за перипетиите, докато се установи и заживее в новия ритъм на големия град.
Светльо бе журналист в родния град, а за известно време и главен редактор на вестник „Искра“. „Няма да простя на местната власт, че не отбеляза 100-годишнината на вестника, която изданието навърши тази година“, коментира той и разкри, че следващият му литературен проект е свързан с това да издаде книга, в която да разкаже именно за работата си във вестник „Искра“.
Последвайте ни и в Телеграм