Проф. Пенчев „преведе“ на достъпен език 100 идеи на Адам Смит

Ds olil

Нова книга издаде проф. Пенчо Пенчев преди няколко дни, с която идеи на любим мислител от 18 век идват при съвременния български читател, както споделя авторът. „Ако Адам Смит беше жив“ излиза от издателство „Сиела“, а на нейните 165 страници професорът, родом от Казанлък, прави опит да се представят по разбираем и забавен начин само 100 от големите идеи на Адам Смит в Богатството на народите. „Тя може да служи и като подтик за по-задълбочено запознаване с тях“, доверява още авторът.

„Адам Смит е икономист, морален философ, учител, митнически чиновник, разсеян учен… Обикновено се мисли, че той прави най-задълбоченото изследване на това, което, със скрито или с явно неодобрение, се нарича капитализъм. Всъщност, Адам Смит пише за нещо друго, по-интересно и по-важно“, допълва проф. Пенчев.

„Ако си представите, че имате възможност да поканите на по бира и приятелски разговор десет личности от световната история, кого ще изберете? Изборът ви е ограничен единствено от изискването никой от поканените да не е между нас. Мястото на Адам Смит (1723 г. – 1790 г.) в моя списък с десет исторически личности е безспорно и сигурно. Все пак, кой е Адам Смит и защо си заслужава да се прекарат няколко часа в разговор с него? Адам Смит е морален философ, икономист, професор, учен, митнически чиновник в края на живота си. От мнозина се приема, че той е баща на съвременната икономическа наука, която тогава се нарича политическа икономия, но самият термин не е въведен от него, а е доста по-стар“, споделя професорът.

Проф. д.н. Пенчо Пенчев е роден през 1971 г. в Каанлък. Към момента е ръководител катедра „Политическа икономия“ в УНСС, Общоикономически факултет и главен редактор на научното списание „Economic Alternatives“, издание на УНСС. Автор е на седем книги и множество научни публикации, включително свързани с родния му град.

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *