Проф. Вера Бонева издаде „Въобщественик: Книга за Чудомир“

Ds olil

Преди седмица излезе от печат книгата за Чудомир на проф. Вера Бонева, д.и.н., д.н.к. „Въобщественик: Книга за Чудомир“, съобщи авторката. „Тя е плод на продължителни занимания с творчеството и личността на забележителния художник, писател и музеен деец и на интензивно вторачване върху него през последната година. Чудомир винаги е бил част от моя свят още от времето, когато през 1980 г. майка ми Елена Бонева донесе вкъщи тритомното издание на избраните му съчинения. От онези далечни години и до настоящия момент творецът с папийонката и с ведрата усмивка е сред неизменните крепители на духа ми“, коментира проф. Бонева.

Тя уточнява още: „Въобщественик“ е шеговита самоквалификация на хумориста, който отвръща с нея, когато по официални трибуни и в приятелски срещи го наричат „общественик“. Доколко новосътворената дума съответства на светлите отпечатъци, оставени в културата на XX век от тази извисена и трудолюбива личност? В книгата давам мои отговори на този въпрос. Те не са универсални. Не се и изчерпателни. Но, силно се надявам, че се докосват до някои ключови обстоятелства, помагащи ни да се доближим до енигмата Чудомир“.

Научен рецензент на книгата е проф. Николай Аретов, д.ф.н., а научен редактор е д-р Йордан Желев. Издадена е от издателство „Фабер“ и се разпространява от „Български книжици“

„Въобщественик: Книга за Чудомир“ ще бъде официално представена първо в София – в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ през м. януари 2025 г., посочва проф. Бонева

Проф. Вера Бонева от 1990 до 1995 г. е преподавател във Великотърновския университет, а от 1995 до 2007 г. преподава История на България в Шуменския университет През 1995 – 1996 г. е докторант на самостоятелна подготовка към Института за исторически изследвания при БАН. През 1996 г. придобива академичната степен доктор по История на България, а от 2001 г. е доцент по История на Българското възраждане в Шуменския университет. През 2009 г. защитава дисертация за придобиване на академичната степен доктор на историческите науки с дисертация на тема „Българското църковнонационално движение (1856 – 1870)“. Дисертацията е защитена пред Специализирания научен съвет по нова и най-нова история към Висшата атестационна комисия при Министерски съвет. През 2010 г. придобива академичното звание професор по История на България пред Специализирания научен съвет по Нова и Най-нова история към ВАК. През 2020 г. придобива научната степен доктор на науките по специалност Музеология в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при Българската академия на науките.

Широко място в научната и обществената ѝ дейност заемат музейната проблематика и музейната мрежа. Освен чрез редица академични и експертни анализи, Вера Бонева участва и пряко в процесите на адаптиране на българските институции на паметта към съвременното общество на знанието и информационните технологии. Пряко е ангажирана с консултантска дейност при реализиране на част от проектите по опазване и популяризиране на културното наследство.

На снимката: Проф. Вера Бонева

Снимки: Личен архив на проф. Вера Бонева

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *