1 млн. лева ще бъдат разпределени между кланиците, които изкупуват и реализират българско агнешко месо. Средствата се отпускат по схемата de minimis, реши УС на Държавен фонд „Земеделие“. Помощта е за компенсация на част от разходите за транспорт, логистика и реализация на месо от дребни преживни животни в търговската мрежа през 2022 г. Това дава възможност по време на великденските празници и Гергьовден животновъдите да реализират голяма част от отгледаните от тях агнета и ярета на пазарни цени.
Държавната помощ се отпуска за трета година по искане на животновъдния бранш за предоставяне на финансова подкрепа на кланиците с цел организиране изкупуването на дребни преживни животни. Миналата година по същата схема Фондът изплати 237 377 лв. на 15 кланици.
Срокът за кандидатстване по държавната помощ е до 20 май 2022 г., а крайният срок за изплащане на помощта е 20 юни 2022 г. Предстои да се изготвят указания за предоставяне на средствата.
Подпомагане ще получат кланиците, които ще изкупуват живи агнета и ярета от фермерите и ще извършат клането на животните. Добитото месо трябва да се реализира на територията на цялата страна.
Земеделските стопани, от чиито животновъдни обекти ще бъдат изкупени животните, следва да са били допустими за подпомагане по една от следните схеми през Кампания 2021, а именно: Преходна национална помощ за овце майки и/или кози майки, необвързана с производство (ПНДЖ3), Схема за обвързано подпомагане за овце майки и/или кози майки в планински райони и Схема за обвързано подпомагане за овце майки и/или кози майки под селекционен контрол.
Единичната ставка за подпомагане на кланица е 10 лв. за едно закупено и заклано агне или яре. За да получи подпомагането кланицата следва да е закупила от земеделски стопанин дребно преживно животно на цена, не по-ниска от 7,50 лв./кг живо тегло без ДДС.
Тази година ставките са по-големи. През 2021 г. кланиците се подпомагаха със 7 лв. за закупено и заклано 1 агне/яре, на цена, не по-ниска от 5.50 лв./кг живо тегло без ДДС.
Очакванията са подкрепата да има положителен ефект върху българското производство и потребление в условия на формиращия се негативен икономически натиск, породен от неблагоприятните климатични условия, ръст на основните компоненти, свързани с производството и пандемични ограничения. Чрез нея ще се създаде възможност за непрекъснатост на процеса за изкупуване и доставка на необходимите количества суровини, както и ще бъде предоставена възможност за стабилизиране състоянието на стопанствата за отглеждане на дребни преживни животни в страната.
1 час бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram