„Община Казанлък няма реална готовност да стартира каквито и да било дейности по стопанисването, функционирането, реставрацията и консервацията на бившия Дом-паметник на БКП на връх Бузлуджа“, твърдят общинските съветници от ПП-ДБ Алекси Алексиев и Иван Лапчев. „Гражданите нямаха достатъчно информация, за да направят своя личен и информиран избор с „да“ или „не“, затова и резултатите от референдума са такива, каквито бяха отчетени – той се провали“, коментираха съветниците от местния парламент на Казанлък, който през септември гласува предложението на кметицата Галина Стоянова да бъде проведено местно допитване с един въпрос: „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост „Дом-паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“.
Категоричната позиция на ПП-ДБ, изразена на пресконференция днес е, че намерението на общината е в разрез със Закона за културното наследство, както и че не е спазена Заповед №РД9Д-20 на министъра на културата, според която трябва да има цялостна концепция за ремонта и бъдещото функциониране на обекта. В заповедта е описана всяка стъпка по преобразяването на монумента, посочиха още Лапчев и Алексиев.
На въпрос на Пресс ТВ защо сега постфактум, а не преди референдума, се поставят в публичното пространство изредените факти, Иван Лапчев отговори, че за наличието на някои документи не са знаели, научили след допитването, като например за кореспонденция между Община Казанлък и Областната управа в Стара Загора, водена през август т.г. и която съдържала прелюбопитни детайли.
Алекси Алексиев съобщи, че референдумът, който струва на общинската хазна малко над 102 000 лева, се оказва в преразход с допълнителни 35 000 лева. На утрешната сесия на Общинския съвет тази сума е предложена за гласуване.
„Висящи“ са онези 250 000 лева, извадени от различни пера на Инвестиционната програма, за проектиране на ремонт на покрива на бузлуджанския монумент. Общината обяви обществена поръчка, но седмица по-късно я прекрати, тъй като де факто тя не управлява имота. Той пък преди дни се оказа разположен върху два парцела, които се водят пасбище. За това съобщи областният управител Методи Марков и обяви, че ще задейства процедура по изваждането на бившия дом-паметник от активите на Министерството на земеделието и прехвърлянето му към културното ведомство.
Много са неизрядните детайли и един от тях е, че задължително трябва да бъде направен лабораторен анализ на покрива, преди да се премине към проектиране, а такъв няма, допълниха Лапчев и Алексиев.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram