Пламен Караджов, БСП-Казанлък: Как един чиновник, временно представляващ държавата, се подиграва с кмета, Общинския съвет и с жителите на община Казанлък!?

Ds olil

С остра критика към областния управител Методи Марков се обърна председателят на общинската структура на социалистите в Казанлък Пламен Караджов във връзка с решението собствеността, управлението и определяне на бъдещата концепция на Дом-паметник на връх Бузлуджа да бъде отнесено за разглеждане и разпореждане към Министерски съвет на Република България.

„Как един чиновник, временно представляващ държавата се подиграва с кмета на Казанлък, с Общински съвет Казанлък и с жителите на община Казанлък!?,“, написа Караджов от личния си профил във Фейсбук след провалилата се вчера среща с областния управител на Област Стара Загора Методи Марков. От него научаваме, че Марков е отказал да дойде на среща с представителите на Общински съвет Казанлък, които са отправили покана за разясняване на действията му и обстоятелствата около монумента на връх Бузлуджа.

„Марков изтегля и участието на държавата от споразумението като поставя 12 проекта по КИТИ / Концепция за интегрирани териториални инвестиции/ пред провал“, продължава критиката си към областния управител лидерът на БСП – Казанлък.

„Мълчанието му 3 месеца, след като вижда, решението на ОС Казанлък за насрочен референдум, да не дава отговор за намеренията му към монумента на вр. Бузлуджа и да гледа как администрация, кмет и граждани хвърлят една енергия и обществен ресурс е чиста подигравка с всички изброени!

Г-н Марков, когато Ви кани ОС на втория по големина град в Старозагорска област сте длъжен да дойдете. Защото Вие сте един чиновник, поставен на това място, не сте избиран от суверена! И като представител на държавата трябва да откликвате на всякакви институции, а не само да се киприте на първите редове на разни тържества“, допълва Пламен Караджов.

В писмен отговор от 2 декември до председателя на Общински съвет – Казанлък Николай Златанов Марков отказва отправената към него покана за среща като необоснована и безпредметна.

Той обяснява, че “Паметникът на Бузлуджа” се намира върху 2 държавни имота, чиято граница минава точно по средата на сградата. Те са част от Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, който пък е в управление на Министерство на културата, но имотите се водят към Министерство на земеделието, с начин на трайно ползване “пасище”. „Изискал съм от Министерство на земеделието да започне процедура по промяна на имотните граници, промяна на начина на трайно ползване, актуване и последващо прехвърляне към министерство на културата“, пояснява областният управител.

На предварителна среща с експерти в Министерство на земеделието е постигнат напредък и се стига до техническо решение. То е в промяна на границите на единия имот, след което да се смени начина му на трайно ползване от „пасище“ в „скала“. Когато това се случи, може да бъде издаден акт за държавна собственост и имотът ще се прехвърли от Министерство на земеделието към Министерство на културата. Преди решаването на този проблем обаче е невъзможно да има каквито и да е инвестиционни действия около паметника „Бузлуджа“, заявява в писмото си областният управител на Стара Загора.

Марков заявява още, че е изискал от Министерство на културата отпускане на целеви средства към Областна администрация Стара Загора за провеждане на конструктивно проучване на самата сграда, за да е ясно каква е нейната функционална пригодност и едва след това да се вземе решение за по-нататъшната съдба на монумента.

Към 29 ноември са отпуснати средства за видеонаблюдение и охрана на обекта.

Последвайте ни и в Телеграм