„След близо 2 години, от 1 април България вече няма да е в ситуация на извънредна епидемична обстановка. Решението е на Министерския съвет, което беше формирано в резултат на едномесечни дискусии. Това означава, че отпадат въведените в страната противоепидемични мерки, с които някои от нас свикнаха да живеят“, посочи министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова по време на пресконференция в МЗ.
„Много хора загубиха битката с COVID. За техните близки животът след пандемията никога няма да бъде същият – връщането към нормалността е относително. Много хора имат пост-COVID симптоми в продължение на месеци и статистиката сочи, че всеки пети страда от тях. Засегнати бяха много сектори на икономиката. Дългосрочни са последиците и в сферата на образованието“, заяви здравният министър.
С отпадането на извънредната епидемична обстановка от 1 април отпада изискването за задължително носене на защитна маска за лице на обществени места, спазването на физическа дистанция, ограниченията в броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито, ограниченията при посещение на присъствено обучение, забраната за свиждания в болниците и заведенията за социални услуги. От същата дата спират работа COVID-зоните.
За срок до три месеца след отмяна на епидемичната обстановка остава възможността НЗОК да заплаща на изпълнителите на медицинска и дентална помощ средства за работа при неблагоприятни условия, както и продължава действието на експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК за определяне на трайно намалена трудоспособност и степен на увреждане.
Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев обясни, че след отпадане на извънредната епидемична обстановка силно препоръчително ще бъде носенето на защитна маска за лице в градския транспорт, лечебните заведения, както и когато има струпване на много хора на открито. Препоръчително ще бъде и спазването на физическа дистанция.
„Да кажем, че пандемията е свършила, би било прибързано. Но България е сред четирите страни, които имат към момента и задържаха доста дълго време най-ниски стойности по заболяемост в ЕС. Това са България, Румъния, Унгария и Полша“, уточни доц. Кунчев.
От 1 април остава в сила изискването за предоставяне на цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от PCR или антигенен тест или аналогичен документ на граничните пунктове.
По повод промените в Закона за здравето, внесени в Народното събрание, началникът на политическия кабинет на министъра и председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. Васил Пандов посочи, че те дават възможност нови мерки да се въвеждат на национално ниво от здравния министър и на регионално – от директорите на РЗИ.
„Две забрани няма да могат да бъдат налагани – за придвижване в страната и спиране работата на обекти с обществено предназначение. Тези мерки целят да гарантират един баланс между отпадането на извънредната епидемична обстановка и запазването, гарантирането здравето и живота на гражданите в България“, подчерта доц. Пандов.
Няма да има промяна и по отношение на ваксинацията. Именно затова продължава информационната кампания за ползите от ваксините и ваксинацията „+ мен“ на МЗ, отбеляза проф. Сербезова. „Въпреки че извънредната обстановка отпада, COVID-19 не си е отишъл. Затова е важно именно сега, когато случаите намаляват, да насочим вниманието към ваксинацията срещу коронавирусната инфекция, за да сме подготвени за евентуална нова вълна“, обясни здравният министър.
Считано от 1 април отпадат и цветовите зони, съгласно които досега се определяше редът за влизане в България.
От 01.04.2022 г. до 15.05.2022 г. всички лица, независимо от държавата, от която пристигат, се допускат на територията на страната при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, за преболедуване или за проведено изследване или на равностоен или аналогичен документ, съдържащ същите данни.
Това нарежда министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова със своя заповед. Лицата, които не представят поне един от посочените документи, се допускат на територията на страната и се поставят под 10-дневна карантина. Карантината може да бъде преустановена, ако лицето си направи PCR или бърз антигенен тест не по-рано от 72 часа от пристигането си в страната. В случай на отрицателен резултат, карантината на лицето се счита за преустановена от деня на регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID-19.
Последвайте ни и в Телеграм