Приключи поредният етап на мащабните археологически разкопки на крепостта „Асара“ край Николаево. Екипът беше ръководен от асистент Пламен Дойчев от великотърновския филиал на Националния археологически институт при БАН. Проучването е финансирано от община Николаево по договор с ИМ „Искра“ в Казанлък.
За Радио Стара Загора Дойчев каза, че крепостта датира от ранновизантийската епоха, като през последните години популярността й расте. Той отхвърли лансираната през годините теза, че там трябва да се търси келтската столица Тиле, като се позова на събрани през годината археологически данни.
Археолозите са проучили около 300 кв. метра площ и са успели да обогатят данните за периодизацията на крепостта. Изследователите са регистрирали сграда с два периода на обитаване, изградена на хоросанова спойка.
Дейностите продължават и догодина, когато ще се кандидатства за целева помощ от Министерството на културата.
Обектът няма статут на паметник нито с национално, нито дори с местно значение. Това е пречка за разработването на проекти за консервация и социализация на крепостта и превръщането й в туристически обект, но община Николаево изрази намерение да направи постъпки обектът да придобие статут на паметник на културата. Подобна препоръка вече отправи и приемателна комисия от ресорното ведомство. Тепърва ще се определя дали ще бъде с национално или местно значение. Това ще даде възможност на местната власт да кандидатства по проекти за социализация на обекта.
Археологът смята, че крепостта „Асара“ има всички предпоставки да се превърне в туристическа дестинация „не само заради историческите си дадености и запазената крепостна архитектура“, но от крепостта има почти 360-градусова гледка към долината на река Тунджа, намира се на кръстопът. В района минава Подбалканският път от София до Бургас и проходът Хаинбоаз. Потокът от хора е голям.
Последвайте ни и в Телеграм