Над 7 000 фантома се спотайват в избирателния списък на Община Казанлък

В община Казанлък общо населението средногодишно съставлява 64 300 души, според данните на Националния статистически институт (НСИ) към 31 декември 2023 г., публикувани на 29 април 2024 г. Те са и последните статистически изследвания, публично достъпни за всеки на страницата на НСИ.

От всички 64 300 души 9 718 са жителите под трудоспособна възраст в общината или това са лица до 16 години, тези, които са в трудоспособна възраст са 36 166 човека, а в надтрудоспособна възраст са 18 157 души, т.е. навършилите 62 години.

Статистиката към 31.12.2023 г. не посочва точния брой на населението от 0 до 17-годишна възраст, последните сведения са от преброяването през 2021 г., когато този брой е бил 11 133 човека, откъдето може да се предположи, че на територията на община Казанлък живеят около 10 000 жители във възраст, в която все още нямат право да гласуват на избори или референдуми.

Аритметиката показва, че ако от общия брой население извадим приблизителния на нямащите избирателни права, или от 64 300 премахнем 10 000, то жителите с право на глас са малко над 54 000 души в община Казанлък.

Не предстоящия на 17 ноември местен референдум, енергично рекламиран от Община Казанлък, се очаква жителите ѝ да решат съдбата на монумента на връх Бузлуджа, като до урните отидат имащите право на глас, за да отговорят на един-единствен въпрос: „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост на „Дом-паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“.

На дискусия по темата кметът Галина Стоянова посочи: „Искам да дадем урок на нашата държава, че хората ѝ са мъдри и могат да вземат решения. Ние знаем, че се провеждаха много референдуми, но засега няма нито един успял в България за последните 30 години. Реших да направим допитването и да разберем Казанлък Дремиград ли е?“, допълни тя цитирайки Георги Кирков.

За да бъдат признат резултатът от местния референдум, 40 % от жителите, имащи право на глас, трябва да са гласували. До урните, според данните на НСИ, трябва да отидат близо 22 000 души, за да е успешно допитването. Макар че, както разкри председателят на местния парламент Николай Златанов, Общинският съвет може да гласува „за“ и да задължи кмета да вземе за 10-годишно управление монумента, в случай че в допитването вземат участие по-малко от 40% от казанлъчани с право на глас и то се окаже невалидно.

Внимателен преглед на избирателния списък за референдума, публикуван на официалния сайт на Община Казанлък, показва, че в него фигурират 61 457 души с право на глас, което е с малко над 7 000 човека от официалната статистика на НСИ.

Въпреки числата на НСИ на последните местни избори миналата година на 29 октомври в избирателния списък на Община Казанлък са били включени 61 255 човека. Може да се заключи, че едни над 7 000 фантома традиционно присъстват в списъка на избирателите и е твърде възможно да създават предпоставки на нарушаване на избирателното право. Една по-задълбочена проверка в ретроспекция би потвърдила или отхвърлила спекулирането с числата.

Може би съществува някакво обяснение за тези фрапиращи разлики, което Дирекция „ГРАО“ на Община Казанлък да даде. Иначе остава вариантът за конспиративните интерпретации с подчертано натрапващата се гоголевската заемка – „мъртви души“, безсмъртно обитаващи избирателния ни списък.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *