По случай наближаващия празник 1 ноември в Музея на фотографията ще разказват за будителите и по-точно за фотографите будители, съобщават от културния институт.
„Защото и до днес фотографията си остава своебразен визьор към света и не спира да се/да ни развива. За да е още по-хубаво, в петък на празника, входът в музея ще е свободен, така че заповядайте семейно, с ученици или с приятели“, кани екипът на музея.
Поредицата разкази във Фейсбук-страницата на Музея на фотографията започва с първия известен ни фотограф в нашия край – Хрисант Рашов /Рашович/.
Смята се, че първите снимки в Казанлъшко са на отец Хрисант Рашов (Рашович), правени през 60-те години на 19 век. Отец Хрисант бил игумен в Мъглижкия манастир. Изучил тайните на фотографията в Русия, където завършил семинария. Той правел и проявявал снимките в дома на своите клиенти.
След това тръгнал да обикаля по градовете и да снима като „…цялото му фотографско оборудване се придвижва върху гърба на един кон“. Той посвещава в занаята и други, които са проявявали желание, като например Георги Данчов – Зографина от Чирпан. Съществуват източници, които твърдят, че духовникът продал фотоапарата си на Зографина, а после си купил нов от Одеса. Има данни, че освен фотограф, Хрисант е бил и снабдител на химикали и материали за фотографията.
Предполага се, че Хрисант е усвоил фотографията, докато е следвал в духовна семинария в Русия.
Това е една от малкото фотографии, стигнала до наши дни от Рашов – групова снимка на част от основателите на читалище „Братско дружество“ в село Шипка от 1871 г. Източник: Николай Вапирев, в-к Искра и архиви.
Последвайте ни и в Телеграм