Кирил Вътев се бори пред Съвета на ЕС за розовото масло.
Той съобщи, че на вчерашното заседание на своите колеги в Люксембург е поставил въпроса за етикетите на българското розово масло. Десет лаборатории в света са доказали безопасността на българското розово масло и лавандуловото масло. Можем да спорим смело, защото имаме достатъчно научни аргументи, добави Кирил Вътев.
Позицията на България бе подкрепена от Франция, Португалия, Испания, Словакия, Словения, Италия и Унгария, съобщава БТА.
Отглеждането на етерични маслодайни култури е традиционна дейност за страната ни с важни социални, икономически и културни измерения. България настоява да се запази настоящият подход към класифицирането на етерични масла, за да продължи традиционното отглеждане на култури в ЕС, от които те се добиват, и да се запазят доходите на заетите в сектора земеделски производители и сезонни работници.
Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Люксембург, във връзка с предложението на Европейската комисия (ЕК) за Регламент за изменение на законодателството относно класификацията, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, съобщиха от Министерство на земеделието и храните.
Кирил Вътев подчерта, че производството на емблематични етерични масла е високо ценено от потребителите както в ЕС, така и в трети страни, като в същото време не трябва да се компрометира по какъвто и да е начин приложението на високите стандарти на ЕС за опазване на околната среда и общественото здраве.
„В случая на етеричните масла няма научно неоспоримо доказателство, че те причиняват сериозни опасности за здравето, което би оправдало внезапната промяна в подхода към тяхното класифициране. Употребата на етерични масла от векове е доказателство за тяхната безопасност, която е потвърдена в наши дни и научно“, коментира аграрният министър.
По думите му, хиляди работни места в Европа генерират значителни стратегически приходи за селските общности в целия ЕС. В тази връзка Вътев настоя да се изключат етеричните масла от концепцията за комплексни вещества, така че те да продължават да бъдат класифицирани съгласно настоящите правила като вещества, а не като смеси.
Позицията на България бе подкрепена от Франция, Португалия, Испания, Словакия, Словения, Италия и Унгария.
Потенциалното въздействие на промените в Регламента CLP и Стратегията за химикалите върху сектора на парфюмерийната индустрия беше във фокуса на международна конференция, която се проведе през май месец в Казанлък.
Тогава евродепутатът Андрей Новаков подчерта, че действията, които са предприели в защита на етеричномаслените култури във връзка с предложението на ЕК за промяна в Регламента за етикетиране, пакетиране и класифициране е била една от каузите, която е обединила всички българи в Европейския парламент без изключение.
В конференцията участие взе и евродепутатът и докладчик за разглеждането на Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали Мария Спираки, която отбеляза, че се работи на техническо ниво за постигане на компромис, който ще позволи едновременно да се гарантира здравето на хората, използващи тези продукти, но също така да се защити секторът.
По време на Съвета на ЕС от Комисията беше представено Съобщение за актуалното състояние на общата политика в областта на рибарството и консултация за възможностите за риболов за 2024 г. Що се отнася до него министър Вътев заяви, че най-сериозните усилия следва да продължат да бъдат насочени към прилагането от всички крайбрежни страни на единен модел на управление на риболова. При определянето на риболовните възможности за 2024 г. в Черно море България ще настоява да бъдат взети предвид решенията, които ще бъдат приети на годишната среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море през ноември.
По време на дебат по темата за забрана за отглеждане на животни за ценни кожи България подкрепи предложеното за обща забрана, но поиска да се оценят необходимостта от преходен период и рискът от изнасяне на това производство в трети страни, където няма такава забрана, което може да компрометира философията за хуманно отношение към животните.
Източник: БТА, Епицентър
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram