Казанлъшки експонати вече са на разположение на публиката в Лос Анджелис

Ds olil

Над 30 движими културни ценности от богатото погребение на тракийския владетел Севт III от гробницата в могилата Голяма Косматка край Казанлък, представя Историческият музей „Искра“ в рамките на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в открита миналата нощ в Музея „Гети“ в Лос Анджелис. 

От българска страна в изложбата участват 14 музея с общо над 150 предмета – повече от 90% от всички експонати, включени в нея.

„Изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“ е третата част от поредицата „Класическият свят в контекст“ на музея „Гети“, която изследва разнообразните форми на взаимодействие, свързващи Древна Гърция и Рим с други култури от Средиземноморието, Близкия изток и други региони“. Това заяви по-рано днес директорът на музея Тим Потс (на снимката горе) на церемонията по откриването ѝ в Лос Анджелис.

Експозицията ще продължи до 4 март 2025 г., съобщават от Националния археологически институт с музей при БАН, пише БТА.

Впечатляващо в предстоящата изложба е, че за втори път след изложбата „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България“, реализирана през 2015 г. в Лувъра, Франция, заедно с експонатите, съхранявани в музея в Казанлък, е показана и бронзовата глава портрет на Севт III, която е част от колекцията на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките.

Сред експонатите, участващи в изложбата, се откроява златният дъбов венец, който е единственият дъбов венец, открит на територията на България. Показани ще бъдат още златна чаша (киликс), каничка и фиала от сребро, аскос и патера от бронз и транспортна амфора за вино, които са характерни съдове от банкетния сервиз на траките.

Гробницата в могилата Голяма Косматка бе проучена през 2004 г. от екип с ръководител доц. Георги Китов и е сред най-впечатляващите паметници на тракийската гробна архитектура.

Последвайте ни и в Телеграм