Казанлък притежава цели три екземпляра на „Рибния буквар“ от първото му издание преди 200 години

8 институции обединиха усилия, за да бъде отбелязана подобаващо в Казанлък 200-годишнината от издаването на „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон – Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Национален музей на образованието, Исторически музей „Искра“, Общинска библиотека „Искра“, Литературно-художествен музей „Чудомир“, Художествена галерия – Казанлък, Община Казанлък. Това обяви домакинът и инициатор на събитието д-р Чавдар Ангелов – директор на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.

Събитието, организирано в навечерието на Деня на народните будители, беше посрещнато с огромен интерес от казанлъчани. От увлекателния разказ на д-р Бояна Минчева от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ присъстващите научиха любопитни и непознати факти за личността на д-р Петър Берон и за ролята на „Рибния буквар“ в развитието на светското образование в предосвобожденска България.

Публиката узна, от гост–лекторът д-р Минчева, че през 1824 г. излиза първото издание на буквара в румънския град Брашов в тираж между 2 000 и 4 000 екземпляра. Книгата е без корици в първия си вариант, претърпява общо седем издания за 20 години. Към момента са известни 130 съхранени броя на учебника, който е озаглавен „Буквар с различни поучения“, но е станал популярен като „Рибен буквар“ по все още неизяснени причини. За първи път се среща като „Рибен“ в официален документ в една заявка за закупуването му за нуждите на училищата в Хасковска околия.

До скоро се смяташе, че Букварът има шест издания, но се оказало, че в третото му издание част от книгите са различни и представляват напълно ново – четвърто, издание.

Екземпляри на „Рибния буквар“, с които Казанлък се гордее – два от първото издание от 1824 г., съответно от фондовете на Исторически музей „Искра“ и Общинска библиотека „Искра“, и един от изданието от 1862 г., от фонда на ЛХМ „Чудомир“, са изложени във витрини в Зала „Иван Милев“ на ул.“Искра“ 4 в Казанлък по повод годишнината.

„Казанлък притежава три екземпляра на „Рибния буквар“ от първото му издание преди 200 години и е един от малкото градове, ако не и единственият, с цели 3 броя“, подчерта на откриването д-р Ангелов.

Изложен в бутиковата изложба е и брой 7 на вестник „Казанлъшка искра“ от 1924 г., където пространна статия разказва за честването на 100-годишнината на „Рибния буквар“ в Казанлък на 7 декември същата година. Експозицията включва и шарж на д-р Петър Берон, нарисуван от Теню Пиндарев в цикъла му „Първите“. Публиката може да види и сребърна монета, изсечена от БНБ по повод 2 века на „Рибния буквар“.

Във витрините на Инфоцентъра на ул. „Искра“ 4 е подредена изложбата на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ „Непознатият Рибен буквар“, която ще остане до 4 ноември.

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram