Първият роман на казанлъшкия поет Румен Денев – „Бреговете на Бохемия“, излезе от печат, съобщи авторът му. Заглавието е заигравка с литературна грешка на Шекспир, обяснява Румен, тъй като географски чешката област няма брегове.
Романът е дело на издателство „Аквариус“, художник е Дамян Дамянов, а редактор Деян Енев. Редакторът пише за романа: „Бреговете на Бохемия“ е шпионски роман, написан по законите на своя литературен жанр, без историческият контекст да е в негова тежест. Безспорните му художествени достойнства са напрегнатият сюжет, умелото движение на интригата и поддържането на общата картина на събитията, която следва основната идея – пропагандата като фалшив преразказ на миналото, чрез който да се направят нереални изводи за настоящето и удобни внушения за бъдещето“.
„Романът „Бреговете на Бохемия“ може да бъде причислен към типа книги, фокусирани върху конкретни исторически рани, върху някакви „точки на пречупване“ в българската политико-властова история. Действието се развива в невралгичното за България време от началото на 30-те години на ХХ век: между 1933 г., малко преди „звенарския“ преврат, който отменя Търновската конституция и забранява политическите партии, и 1935 г., тоест няколко месеца след него. Главният герой, бивш поручик от армията, обичащ лекия живот и забавленията, официално се подвизава като журналист, а неофициално е шпионин на царя и същевременно работи за френското разузнаване. Максимално стегнатата и изчистена стилистика, живият темпоритъм на разказа, убедителният естетически усет и мярка при обрисовката на отделните сцени отправят текста от една обикновена политико-житейска сюжетност към хоризонтите на високата литература“, коментира Кръстьо Раленков.
Преди месец Румен Денев спечели финансова подкрепа от Министерството на културата за ръкопис на стихосбирка, която трябва да бъде издадена до 1 година.
Румен Денев е автор е на сборниците със стихотворения и поеми: „Вечният мир“ (1990), „Последно“ (1999), „Звукописи“ (2001), „Стихотворения“ (2005), „Посоки на погледа“ (2006) и „Люлка на вселената“ (2011). За поемата „Люлка на вселената“ е удостоен със специалната награда на Съюза на българските писатели. През 2012 г. излиза книгата му с есета „Град България“ (политическа фантастика). Негови произведения – стихове, есета и публицистика, са печатани в много литературни и периодични издания. Член бе на редакциония съвет на Литературно списание „Кула“ (Казанлък). Член на Съюза на българските писатели.
Последвайте ни и в Телеграм