Драгомир Стойнев: Постигнахме съгласие за отлагане на либерализацията на електроенергия за домакинствата със закон за две години

Ds olil

С две години ще бъде отложена либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата, обяви Драгомир Стойнев, народен представител от БСП-Обединена левица в Стара Загора. Вчера социалистите предложиха мярката на лидерска среща с ГЕРБ-СДС и постигнаха съгласие тя да стане част от законодателните приоритети на Народното събрание.

„Проектът на Закон за изменение на Закона за енергетиката, който предвижда отлагане с две години на либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата вече е внесен в Народното събрание. Приемането му ще има сериозно позитивно отражение в региона на Стара Загора и ще даде двегодишен период на спокойствие на българските домакинства, както и глътка въздух за социално-слабите и енергийно бедните българи“ Това заяви на пресконференция  Драгомир Стойнев, в нея участва и Председателят на АБВ Румен Петков.

Според Стойнев освен позитивен знак за диалог между политическите сили, изменението на Закона за енергетиката ще доведе до конкретни позитиви и в региона на Стара Загора. Двегодишното отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата означава, че и регулирания пазар на електроенергия ще продължи да съществува. През пролетта на тази година, отново по предложение на БСП, в него бяха включени два блока на държавната ТЕЦ Марица изток 2, което осигурява и работа на държавните мини. Натоварването на въгледобива може да бъде и още по-голямо заяви Драгомир Стойнев и обяви, че от БСП ще поискат от министъра на енергетиката на регулирания пазар да бъде включен още един блок на ТЕЦ 2. Това ще стане заедно с приемането на законопроекта за отлагане на либерализацията. Той обоснова искането на БСП с необходимостта от запълването на квотата на НЕК на регулирания пазар, която поради безводието в последните години е принудена да намали процента електроенергия от водни източници.

„Ще имаме две години, за да се подготвим за либерализацията при домакинствата. През това време силно се надявам да има политическа стабилност и редовно правителство, за да направим такъв модел, който да предпази най-бедните граждани от това да поемат увеличението на цената“, каза Стойнев и подчерта, че в момента по темата цари хаос и прехвърляне на топката между Министерството на труда и социалната политика и Министерството на енергетиката, в процеса не са включени и електроразпределителните дружества.

БСП са записали в Мотивите на законопроекта, че е необходима цялостна оценка на въздействието върху всички участници на пазара на електроенергия – домакинства, производители, търговци. С този мотив в 49-ото Народно събрание те успяха да отложат либерализацията, но само за една година.

Според Стойнев обаче от тогава до сега не е предприета никаква работа по модела за защита на домакинствата. 2 млн. българи са енергийно бедни, 30% не могат да покрият разходите си за отопление, а 28% не поддържат дома си достатъчно топъл, сочат данните на Евростат. Той подчерта, че отлагането по никакъв случай не противоречи на приетите ангажименти към ЕС, тъй като от там не са записали точна дата за постигане на пълна либерализация. „Точната дата и годината 2024 е решение на ПП-ДБ. Партньорите ни в Евросъюза са наясно със социалната цена, която все още ние не можем да компенсираме и също не искат реформата да удари най-уязвимите европейски граждани“ – подчерта Стойнев.

По време на срещите с ГЕРБ-СДС вчера е БСП – Обединена левица е поставила категорично и темата за необходимостта за гарантирането на бъдещето на Комплекса Марица-изток и гарантирането на развитието на българската индустрия, която не може да съществува без енергийна сигурност. Това обяви Румен Петков, председател на АБВ.  Според него работещата икономика и енергийната сигурност са факторите, които ще позволят да бъдат изпълнени бюджетните разходи, сред които и гарантираните със закон увеличени доходи на служителите на Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи, както и на пенсионерите през 2025 г. „2.5 млрд. лв. са разходите за заплати в МВР, увеличението със закон изисква още 1,2 млрд. лв. В МО общият разход е 1,7 млрд. лв., а необходимите средства за 2025 г. са около 600 милиона. Това натоварване на бюджета може да бъде гарантирано от работещите хора, а икономика няма как да има без енергийна сигурност“.

Ние сме изправени пред възможен бюджетен дефицит от 18 млрд. лева обяви Петков. И цитира, че 36 млрд. лв. е бил държавния дълг през 2022 г., а през 2026 г. ще говорим за 65.5 млрд. лв., като годишната лихва ще стигне до 2,2 млрд. лв. През последните 4 години се натрупаха сериозни проблеми, за които никой не говори, заключи той.

Мерките, които БСП-Обединена левица ще държи да се случат, за да се гарантират доходите в бюджета: – облагане на печалбите на банките; замяна на концесионните такси с данък;

„Нека след 35 години се научим да правим разлика между силното говорене и крещенето и аргументирането на една или друга теза“, каза още Румен Петков, коментирайки политическата ситуация.

Последвайте ни и в Телеграм