Доналд Тръмп е новият 47-ми президент на САЩ

Ds olil

Американската телевизия „Фокс Нюз“ обяви, че кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп е събрал достатъчно гласове в Избирателната колегия – 280, за да спечели президентските избори в САЩ.

За победа са необходими 270 гласа на електори. Всеки щат носи определен брой гласове в зависимост от населението си.

Според Ройтерс Тръмп си е осигурил до момента 265 гласа, а Харис – 194. Според АП републиканецът има 248, а демократката – 214.

Според Ей Би Си гласовете са 265 за Тръмп и 194 за Харис.

Според CNN към 9 ч. българско време републиканецът събира 266 електорални гласа срещу 188 за представителя на демократите.

Кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп е новият 47-и президент на САЩ, след като победи своя съперник Камала Харис, показват прогнозните данни, предаде БГНЕС.

Тръмп събра над 270 електорални гласа на президентските избори, които се проведоха на 5 ноември. Той ще управлява за втори път след първия му мандат в периода 2017-2021 г.

Тръмп печели изборите във Флорида, Тексас, Пенсилвания, Джорджия, Охайо, Индиана, Уайоминг, Монтана, Юта, Луизиана, Кентъки, Небраска, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, Арканзас, Канзас, Южна Дакота, Северна Дакота, Айдахо, Северна Каролина и Южна Каролина. Бившият президент за първи път печели и народния вот.

Камала Харис взе превес във Вермонт, Колорадо, Калифорния, Мериленд, Делауеър, Ню Йорк, Окръг Колумбия, Кънектикът, Масачузетс, Роуд Айлънд, Илинойс, Вашингтон, Делауер, Ню Джърси, Вирджиния, Ню Мексико, Орегон, прогнозират американските медии, сред които Пи Би Ес.

Триумфът на милиардера означава, че това ще бъде едва вторият път, в който някой се е завръщал в Белия дом, след като преди това е загубил надпревара за втори мандат. Големият победител ще встъпи в длъжност през януари 2025 г. за 4-годишен мандат.

През 2016 г. бизнесменът и риалити звезда изненада света с победа срещу Хилари Клинтън, 4 години по-късно загуби от Байдън, а днес надви Харис.

Кой е Доналд Тръмп?

Доналд Тръмп е роден в Куинс, Ню Йорк, на 14 юни 1946 г. Баща му, Фред Тръмп, е успешен предприемач в областта на недвижимите имоти. Тръмп получава образование във Военната академия в Ню Йорк и Училището по финанси и търговия „Уортън“ към Университета на Пенсилвания.

През 1971 г. поема компанията за недвижими имоти на баща си, като я преименува на Trump Organization. Скоро бизнесът се включва в разнообразни проекти, включително хотели, курорти, жилищни и търговски сгради, казина и голф игрища. Първата от многото му книги е „ Изкуството на сделката“, публикувана през 1987 г. През 2004 г. той стартира телевизионното риалити шоу „ Стажантът“ .

През 2005 г. Доналд Тръмп се жени за Мелания Кнаус. Те имат един син, Барън. Тръмп има и четири пълнолетни деца от предишни бракове: Доналд младши, Иванка, Ерик и Тифани.

По време на първичните избори през 2016 г. Тръмп побеждава мнозина съперници, за да спечели републиканската номинация. Въпреки че губи народния вот, Тръмп побеждава бившия държавен секретар Хилари Клинтън на общите избори, като печели мнозинството от гласовете на Избирателната колегия. Мотото на кампанията му беше „Да направим Америка отново велика“.

Без предишен опит в политиката президентът Тръмп използва нетрадиционни методи, за да обяви приоритетите си. Най-вече той използваше социалната медийна платформа Twitter като основен механизъм за пряка комуникация с американската общественост и други политици.

В качеството си на президент той подписа важен закон за данъчната реформа и следеше за намаляване на федералните регулации.

Протекционистката му търговска политика включваше мита върху чуждестранни продукти от алуминий, стомана и други. Администрацията на Тръмп също така предоговори търговските споразумения с Мексико, Канада, Китай, Япония и Южна Корея. Други вътрешни приоритети включваха назначения във Върховния съд и федералните съдилища, увеличаване на военните бюджети, агресивен граничен и имиграционен контрол, реформа на наказателното правосъдие и намаляване на цените на лекарствата, отпускани с рецепта.

Що се отнася до външната политика, администрацията на Тръмп премести посолството на САЩ в Израел от Тел Авив в Йерусалим и посредничи за сключване на споразумения за нормализиране на отношенията между Израел и редица държави. През 2018 г. президентът Тръмп присъства на среща на върха с Ким Чен Ун, като това е първата среща на действащ президент със севернокорейски лидер.

През 2018 г. имаше частично спиране на работата на правителството, тъй като Тръмп не постигна съгласие с Конгреса относно финансирането на граничната стена между САЩ и Мексико. Прекъсването на финансирането продължи тридесет и пет дни, преди да бъде разрешено.

През 2019 г. федерален информатор подаде оплакване, че Тръмп е оказал натиск върху украинския президент Володимир Зеленски да разследва сина на бившия вицепрезидент Джо Байдън – Хънтър, който е бил член на борда на „Бурсима Холдингс“, компания за природен газ в Украйна. По-късно същата година Камарата на представителите импийчмънт на президента Тръмп въз основа на обвинения във възпрепятстване на Конгреса и злоупотреба с власт.

През 2020 г. Сенатът оправдава Тръмп и по двата члена на импийчмънта.

Първият потвърден случай на Ковид-19 в Съединените щати бе регистриран на 20 януари 2020 г. Останалата част от президентството на Тръмп бе погълната от пандемията от коронавирус. Критиците твърдяха, че реакцията на Тръмп е закъсняла и не е насърчила в достатъчна степен практиките в областта на общественото здраве за намаляване на разпространението на вируса.

Въпреки това програмата на администрацията на Тръмп „Операция Warp Speed“ подпомогна разработването на две одобрени ваксини от частния сектор. Въпреки това до момента, в който Тръмп напусна поста си, повече от 400 000 американци бяха починали от Ковид-19.

Тръмп изгуби битката за втори мандат от кандидата на демократите Джо Байдън, но публично твърди, че „широко разпространените изборни измами“ са повлияли на резултата. Поддръжниците на президента Тръмп се събраха във Вашингтон, окръг Колумбия, за митинг „Спасете Америка“ на 6 януари 2021 г. Тръмп говори пред многобройната тълпа в близост до Белия дом и насърчи присъстващите да протестират срещу преброяването на гласовете от Избирателната колегия в Конгреса. Митингът се изроди в насилие, когато поддръжниците на президента надвиха органите на реда и проникнаха в Капитолия на Съединените щати. В резултат на насилието загинаха петима души, а комплексът на Капитолия претърпя щети за милиони долари.

На 13 януари 2021 г. в резултат на действията на Тръмп Камарата на представителите го обвини по още един член за импийчмънт: подбуждане към бунт. Той е единственият президент в американската история, който два пъти е бил подложен на импийчмънт от Конгреса.

Как се стигна до триумфалното завръщане?

Когато Тръмп загуби изборите от Байдън през 2020 г., изглеждаше, че това ще бъде смъртоносен удар срещу неговата политическа кариера. Първият мандат на Тръмп като президент приключи с хаос и порицание – дори от членове на собствената му партия.

„Той се срива и се изправя обратно два пъти по-съсредоточен. Не мисля, че някой може да е изненадан от това завръщане“, казва Брайън Ланза, политически съветник на бившия президент, откакто Тръмп стартира кампанията си през 2016 г.

Съдбата за 78-годишния бивш президент го изстреля отново в Белия дом като човек, който изглежда политически неуязвим, с подробен план за действие и редици от верни хора зад гърба си.

Преди четири години Тръмп изглеждаше като победен човек. Неговият опонент, Байдън, го надви с комфортна електорална разлика в президентската надпревара през 2020 г.

Съдилищата отхвърлиха опитите за оспорване на резултатите. Последният митинг на Тръмп, на който той призова поддръжниците си да се отправят към Капитолия на САЩ, докато се провежда удостоверяването на резултатите, завърши с насилствен щурм на тълпата. Стотици служители на правоприлагащите органи бяха ранени.

Отдръпването от Тръмп обхвана както неговата партия, така и корпоративния свят. Десетки големи компании – включително American Express, Microsoft, Nike и Walgreens – обявиха, че спират подкрепата си за републиканците, оспорващи резултатите от изборите през 2020 г.

В деня на стъпване в длъжност на Байдън, Тръмп скъса с 152-годишна традиция, отказвайки да присъства на церемонията. Вместо това той отпътува обратно за частния си клуб в Мар-а-Лаго по-рано сутринта, придружен от шепа от най-близките си помощници и семейството си.

Според Меридит Макгроу, автор на книгата „Тръмп в изгнание“, която описва времето на бившия президент след напускането на Белия дом, настроението му е било мрачно.

„Той беше ядосан, разочарован, не знаеше как да прекара дните си и нямаше план за политическото си бъдеще“, разказва тя.

След явното изборно поражение, последвано от хаотичните сцени в Капитолия, някои бяха още по-категорични, като предполагаха, че за Тръмп няма път назад.

„И точно по този начин смелата, възпламеняваща се и понякога блестяща политическа кариера на Доналд Джей Тръмп приключва“, гласеше анализ в The Hill.

През януари 2021 г. вестник „Ню Йорк Таймс“ написа: „Ужасният експеримент приключи“ и „Президентът Доналд Тръмп: Краят“.

Но преди Тръмп да тръгне за Флорида в деня на стъпване в длъжност, той загатна какво предстои да се случи.

„Обичаме ви. Ще се върнем под някаква форма“, обяви той пред поддръжници на пистата на военновъздушната база в Мериленд.

Седмица по-късно стана ясно, че Тръмп няма да трябва да чака дълго, за да утвърди продължаващото си политическо влияние. Партията се обърна в негова защита.

Конгресменът от Калифорния Кевин Маккарти, републиканският лидер в Камарата на представителите, посети бившия президент в Мар-а-Лаго. Той позира за снимка със сияещия Тръмп.

Непосредствено след 6 януари Маккарти каза, че Тръмп „носи отговорност“ за насилието от страна на тълпата, и препоръча на Конгреса официално да го порицае за поведението му. Много скоро след това Маккарти вече обещаваше да работи с бившия президент за спечелване на мнозинство в Конгреса на междинните избори следващата година.

Дори когато контролираният от демократите Сенат на САЩ се готвеше да проведе процес за импийчмънт на Тръмп, посещението на Маккарти в Палм Бийч показа, че един от най-влиятелните републиканци в Конгреса все още гледа на бившия президент като на цар.

„Посещението на Маккарти наистина отвори вратата за Тръмп. Това беше разрешение за републиканците, които бяха критикували Тръмп, да му простят и да продължат напред“, твърди Макгроу.

Процесът срещу Тръмп в Сената завърши с оправдателна присъда. Причината за това беше, че повечето републиканци – включително някои откровени критици като лидера на малцинството Мич Макконъл – гласуваха против присъда, която можеше да доведе до забрана на бившия президент да заема изборна длъжност в бъдеще.

Макконъл беше заявил, че поведението на Тръмп на 6 януари е било „позорно неизпълнение на служебните задължения“. Той обаче предпочете да не предприема единствената стъпка, която можеше окончателно да сложи край на политическата кариера на бившия президент – може би от страх да не сложи край на своята.

Републиканците също така се притесняваха, че бившият президент може да основе трета партия, която да изсмуче подкрепата на републиканците. Това бяха опасения, които най-близките помощници на Тръмп не успяха да разсеят.

„Ясно е, че от републиканците зависи дали това е нещо, което ще стане по-сериозно“, заяви Джейсън Милър, дългогодишен помощник на Тръмп по комуникациите, в интервю за „Фокс Нюз“.

Тръмп прекара следващия месец предимно в удобните предели на своя клуб Мар-а-Лаго, излизайки само за игра на голф или частна вечеря.

В края на февруари, когато шумът около 6 януари беше позабравен, той беше готов да проведе първото си публично събитие.

Конференцията за консервативно политическо действие обикновено се провежда във Вашингтон, но беше преместена в Орландо, Флорида поради ограниченията заради Ковид. На нея Тръмп демонстрира, че той все още командва лоялността на републиканската база.

Обръщайки се към хиляди ликуващи поддръжници в обширния конферентен център на хотела, бившият президент се наслаждаваше на тяхното обожание.

„Заставам пред вас днес, за да заявя, че невероятното пътешествие, което започнахме заедно, далеч не е приключило“, посочи той.

Тръмп също така намекна срамежливо, че може да победи демократите „за трети път“ през 2024 г.

Официалната анкета сред участниците в конференцията само подчерта това, което до този момент беше очевидно. 68% от анкетираните заявиха, че Тръмп трябва да се кандидатира отново, 55% обявиха, че биха гласували за него при оспорвани първични избори. Подкрепата бе повече от два пъти по-голяма, отколкото за кандидата на второ място, губернатора на Флорида Рон ДеСантис.

„Тръмп и екипът му бяха доста нервни относно тази реч. От психологическа гледна точка това беше наистина важен момент за Тръмп и неговите съюзници, когато той получи такъв положителен отговор“, отбеляза Макгроу.

След кратко прекъсване Тръмп активира отново постоянния си поток от имейли за набиране на средства до поддръжниците и възобнови провеждането на своите подобни на карнавал митинги на открито.

„Липсвам ли ви?“, Тръмп попита на събрание през юни в Охайо. Тълпата отговори с възгласи. „Липсвам им“, заключи той.

Възходи и падения

Ако 2021 г. подсказваше за продължаващото влияние на Тръмп в Републиканската партия, то междинните избори през 2022 г. го потвърдиха.

По това време американските военни сили безразборно се бяха изтеглили от Афганистан, което доведе до падането на подкрепяното от САЩ правителство на тази страна. Цените на петрола и инфлацията се доближаваха до невиждани от десетилетия върхове. Икономическият растеж на САЩ, който се възстановяваше от пандемията, се забави.

Рейтингът на одобрение на Байдън се срина до отрицателни нива. Политическата среда, която в началото на 2021 г. изглеждаше толкова враждебна за Тръмп, започна да се променя.

„Джо Байдън не успя да отговори на основните проблеми на избирателите. Това даде възможност на Доналд Тръмп да се възползва от нея“, твърди Ланза.

Мар-а-Лаго се превърна в задължителна спирка за всеки консервативен кандидат, който се стремеше да стане кандидат на своята партия. Подкрепата на бившия президент беше най-желаната награда. Тя беше ключът към набирането на средства и подкрепата на обикновените консерватори.

Четирима от шестимата членове на Камарата на представителите от Републиканската партия, които гласуваха за втория импийчмънт на Тръмп и се кандидатираха за преизбиране, бяха победени от подкрепяни от Тръмп кандидати в първичните партийни избори. Междувременно кандидати за Сената като Джей Ди Ванс в Охайо и Хершел Уокър в Джорджия дръпнаха напред в оспорваните първични избори с помощта на подкрепата на бившия президент.

„Подкрепата му почти ти гарантира победа на първичните избори“, заяви Брайън Сейчик, който е работил като щатски директор на кампанията на Тръмп в Аризона през 2016 г. и като регионален директор за западната част на страната през 2020 г.

Но ако първата половина на 2022 г. беше недвусмислено добра новина за бившия президент, изборите през ноември нарисуваха много по-различна картина.

От четиримата видни кандидати за Сената, подкрепени от Тръмп, само един – Ванс – победи опонента си от Демократическата партия. Макар че републиканците за малко да си върнат контрола над Камарата на представителите, издигайки Кевин Маккарти до председателския пост, партията като цяло се представи по-слабо и демократите запазиха контрола над Сената.

Във Флорида губернаторът ДеСантис, заел второ място в анкета за президентските избори през 2021 г., спечели изненадваща двуцифрена победа на изборите. По този начин бяха подхранени спекулациите, че той може да е изборът за президентската номинация на републиканците през 2024 г.

Междувременно Тръмп се разгневи. Той обвини за недостатъците на републиканците подкрепата на партията за непопулярните ограничения за абортите и недостатъчната вярност към собствената му марка консервативен популизъм. Само няколко седмици след междинните избори, когато социолозите все още се чудеха дали политическият момент на бившия президент е отминал, Тръмп официално стартира президентската си кампания през 2024 г.

Пътят на Тръмп към номинацията

Началото на кандидат-президентската му кампания не изглеждаше обещаващо. Само няколко седмици след провала на републиканските избори в средата на мандата, то постави бившия президент на първите страници на вестниците. Мнозина все още се чудеха дали Тръмп не е загубил политическите си инстинкти.

Официалното му обявяване, което се проведе в уютните предели на Мар-а-Лаго, направи кампанията му изолирана и неподходяща за настоящата политическа реалност.

Впоследствие той влезе в новините по други причини – вечеря в Мар-а-Лаго с Ник Фуентес, виден бял националист, след която Тръм. публикува в социалните мрежи, че правилата в Конституцията на САЩ трябва да бъдат „прекратени“, което ще му позволи да бъде възстановен като президент.

„Денят на благодарността до Нова година беше доста мрачно време в кампанията на Тръмп. Той обяви, че ще се кандидатира за президент, но сигурни ли сме, че ще успее да се справи? Има ли той дисциплината да го направи?“, обясни Макгроу. Републиканците имаха своите съмнения.

Зад кулисите обаче Тръмп събираше предизборен щаб. За разлика от 2016 г. и дори 2020 г. щабът се ръководеше от опитни политически оперативни работници. Крис Ласивита и Сузи Уайлс може и да не са известни имена, но първият е ветеран в републиканската политика с десетилетия опит, а вторият помогна за превръщането на Флорида в консервативна крепост.

Двамата работеха с Тръмп, за да формулират стратегията за избора на републиканския кандидат-президент.

Докато ДеСантис беше затрупан със служебни задължения във Флорида, Тръмп отрано започна да определя контурите на кампанията. И докато другите се съобразяваха с губернатора на Флорида, Тръмп го удари директно, като го унижаваше и омаловажаваше.

„Всички си мислеха, че Рон ДеСантис е на този мощен политически връх, който не може да бъде съборен. Доналд Тръмп го събори“, посочи Ланза.

Тръмп получи бонус точки и от най-неочаквани източници – прокурорите в Ню Йорк, Джорджия и Министерството на правосъдието във Вашингтон.

Като се започне от претърсването на Мар-а-Лаго от ФБР за поверителни документи за националната сигурност през август 2022 г. и се стигне до поредица от обвинителни актове през 2023 г., наказателната опасност за бившия президент се превърна в централен въпрос в бързо развиващата се борба за президентската номинация на републиканците. Снимката на Тръмп, направена в затвора в Атланта през август, скоро беше разлепена върху тениски и табели на кампанията.

За мнозина от левицата справедливостта най-накрая беше възтържествувала. Но сред консервативните гласоподаватели, които избират кандидата на партията си в щатите с ранно гласуване като Айова, Ню Хемпшир и Южна Каролина, това се превърна в момент, в който да се обединят около изпадналия в затруднение лидер на партията си.

Консервативният социолог Сара Лонгуел интервюира група републиканци от Айова през юни 2023 г., седмица след като Министерството на правосъдието повдигна обвинения на Тръмп, свързани с неправилно боравене с поверителни правителствени документи.

„Мисля, че е подставено лице“, каза един от тях. „Това е намеса в изборите, каквато не сме виждали досега“, заяви друг.

Според Ланза обвиненията са създали силно разделение в Републиканската партия.

„Първоначално Рон ДеСантис възприе подхода „не го е направил. И той се превърна в жертва по възходящия път на Тръмп“, заяви анализаторът.

До есента на 2023 г. Тръмп бе спечелил огромна преднина в повечето проучвания. Той пропусна дебатите на републиканските първични избори, като лиши своите опоненти от възможността на го атакуват. Вместо това Тръмп се съсредоточи върху затвърждаване на подкрепата сред редовите избиратели чрез характерните си митинги и организиране на масови кампании.

Въпреки че набра близо 200 млн. долара средства за кампанията, ДеСантис излезе от надпреварата в рамките на няколко дни, след като завърши на второ място на изборите в Айова през януари 2024 г. След като Тръмп с лекота победи бившия губернатор на Южна Каролина Ники Хейли в Ню Хемпшир, републиканската вътрешнополитически борба на практика приключи. За трети пореден път на президентските избори той взе номинацията на партията.

Изпитания, премеждия и триумфи

Съдебната драма на бившия президент може и да е била от полза за политическата му съдба, но е свързана и с реална правна опасност. През май 2024 г. съдебно жури в Манхатън осъди Тръмп по 34 обвинения в престъпления, свързани с плащания за „мълчание“ на филмовата звезда за възрастни Сторми Даниълс.

Всеки съдебен неуспех обаче сякаш беше последван от още по-голяма победа. Произнасянето на присъдата му беше отложено за след изборите, обвиненията за документи във Флорида бяха отхвърлени, а Върховният съд постанови, че президентите имат широк имунитет за официални действия.

Извън съдебните зали кампанията на Тръмп се движеше от към изборния сблъсък. Забавеното и объркано представяне на Байдън в дебата с бившия президент в края на юни накара демократите да изпаднат в пълна паника.

Рейтингите на одобрение на Тръмп се покачваха все повече. А след като в средата на юли Тръмп се сблъска с куршума на стрелец в Пенсилвания, ден по-късно той пристигна на Националния конгрес на републиканците в Милуоки като герой-победител за своите поддръжници.

„Това, което видяхме на конгреса, беше единна Републиканска партия, наистина за първи път от много време насам. Хората се чувстваха невероятно уверени“, отбеляза Макгроу.

Основателят на Tesla Илон Мъск, най-богатият човек в света, публично подкрепи бившия президент и започна да финансира кампанията му в ключови за битката щати. Гордостта на републиканците от Тръмп беше на висота.

В този момент изглеждаше, че завръщането на Тръмп на върха на американската власт от дълбините на 6 януари 2021 г. е почти завършено. Тръмп, който първо бе победил ДеСантис и другите републикански съперници, сега бе на път да нанесе нокаутиращ удар на демократите и Байдън, а впоследствие на Камала Харис.

С контрола над властта Тръмп ще може да накара правните опасности да изчезнат. И за разлика от първия си мандат, той ще влезе в Белия дом с екип от съветници и служители в администрацията, които са му напълно лоялни.

Намерението му за драматична реорганизация на федералната бюрокрация може да замени професионалните служители в държавната администрация с политически назначения. Дори и да не спечели пълен контрол над Конгреса, Тръмп би могъл да използва съществуващите президентски правомощия, за да наложи нови ограничения върху имиграцията, да осъществи плановете си за масова депортация на лица без документи и да наложи мита, целящи да защитят работните места в САЩ. Налице е и опасността от покачване на цената на вносните стоки.

Демократите предупреждават, че това ще бъде президентство без „предпазни огради“, които да ограничат най-опасните предложения на Тръмп. Републиканците в партията, която е преобразена по образа на Тръмп, се надяват, че той ще може по-ефективно да приложи програмата си без вътрешната съпротива, с която се сблъска през първия си мандат. |

Източник: БГНЕС, Епицентър

Последвайте ни и в Телеграм