На брифинг в късния следобед, в последния ден от информационната кампания за провеждането на местния референдум за управлението на Дома-паметник на Бузлуджа, председателят на местната структура на партията Димитър Пашев и общинските съветници д-р Калин Калинов и Симеон Шопов представиха позицията на ПП „Възраждане“ по темата.
Ние от „Възраждане“ ще гласуваме за това Община Казанлък да получи възможността да стопанисва Паметника на Бузлуджа и призоваваме нашите членове и симпатизанти също да гласуват със „ЗА“, посочи Димитър Пашев. Реакцията на тримата представители на „Възраждане“ – Казанлък в местния парламент е провокирана от това, че по време на информационните срещи за референдума в населените места на община Казанлък се разпространявали лъжи и твърдения, че „Възраждане“ са гласували срещу провеждането на референдума на 17 ноември. Възраженията на съветниците са спрямо краткия срок на информационната кампания, което ще доведе до ниска избирателна активност и нелегитимност на резултатите. Независимо от многото усилия на местната власт и известните личности, които се включиха с позиции и апелираха да се гласува в неделя, поради кратния срок от провеждането на кампанията, много от казанлъчани все още са в неведение и дори не са успели да разберат, че ни предстои участие в референдум, посочи лидерът на местната структура на „Възраждане“.
Тази тема можеше да обедини политическите сили и да получим добър резултат в референдума, а вместо това трябваше да се обясняваме с тази наша позиция, каза още Димитър Пашев по време на брифинга.
Той припомни и за позицията на „Възраждане“ при гласуване и изменения в Бюджета и Инвестиционната програма на Общината за 2024 година, когато беше взето решение 250 хиляди лева от общинския бюджет да се предоставят за работен проект и обследване на техническите параметри на Паметника на Бузлуджа. Според Пашев и колегите му в местния парламент този акт на Общината не е законосъобразно действие, тъй като Монумента е държавна собственост, не общинска. Това бе и причината за внасяне от негова страна на жалба до Административния съд в Стара Загора за отпускането на тези 250 хиляди лева за работен проект, по която все още няма постановено решение.
Изготвянето на работен проект обаче е изискване на европейската програма „Региони в растеж“, по която като водещ партньор Община Казанлък защити концепция за интегрирани териториални инвестиции, част от която е проектът за консервация и съхраняването на Дом-паметника.
Последвайте ни и в Телеграм