В книгата „Ноти от мелодията на живота“ са публикувани избрани разговори с 41 души, интервюирани от Ваньо Стоилов в близо 45-годишния му професионален път на журналист. Хора с различни професии, постижения и необикновени съдби от всички краища на България, с които авторът на книгата се среща от средата на 80-те години до днес, а разговорите публикува в различни изданания през годините. Сега събрани в книга, те са истинска съкровищница, пазеща паметта за „хора с добавена стойност“, както авторът ѝ ги нарича.
„Ноти от мелодията на живота“ е третата книга на Ваньо Стоилов, а нейната премиера беше в Казанлък на 6 февруари в Литературно-художествения музей „Чудомир“. Книгата бе представена от директора на Историческия музей „Искра“ д-р Момчил Маринов. Авторът разказа как се е срещнал и разговарял с част от хората, включени в „Ноти от мелодията на живота“ – Елисавета Багряна, Емил Димитров, Иво Папазов – Ибряма, Ферарио Спасов и други.
„Документ на времето“ – така определи книгата си Ваньо Стоилов. „Изборът за героите на тази книга не беше лек, тях ги обединява едно – че са все хора с добавена стойност. Това са предимно спортисти и музиканти, затова съм ги подредил според принципа на предаването на програма „Хоризонт“ на БНР „Спорт и музика“ – материал за спортист, материал за музикант. Все едно първо слушаме репортаж от спортно състезание, след това звучи песен, и пак репортаж…“, разказа Ваньо Стоилов.
Изненада от страна на д-р Маринов към писателя бе стартът на срещата с прозвучаването на мелодията „Магическият тромпет“, която е заставка на предаването по „Хоризонт“ „Спорт и музика“.
Първите две книги на Ваньо Стоилов са „Милиони стъпала към Бога“ и „Сплав човешка“. Той е кореспондент на вестник „24 часа“ за област Стара Загора. Двете му първи книги са наградени със „Златно перо“ на Съюза на българските журналисти. Журналистът дълги години е работил за редица национални издания, продължава да е и активен журналист и общественик.
Последвайте ни и в Телеграм