Казанлъшкият ф.х. Бедрос Азинян показа непубликувана досега снимка от времето, когато местния Фотоклуб „Искра“ процъфтяваше, а членовете му бяха сред най-добрите български фотографи. Снимката е публикувана на страницата на казанлъшката фондация „Артин Азинян“ с патрон именития фотограф-художник и баща на Бедо Азинян.
На фотоса, правен през 1989 г., е част от фотографите на клуба, който тогава е към Народно читалище ‘Искра“ в Казанлък. Отляво надясно са Димо Марков (Графа), Желиан Николов, Добромир Димов, Пламен Георгиев, Стефан Папукчиев, г-н Симеонов, Костадин Колев, Илия Дянков, Тодор Стойчев (Топси) , Артин Азинян, Стефан Войводов, клекналият е Христо Плачков, а снимката е дело на Бедрос Азинян. Шестима от фотографите на снимката вече не са сред нас.
Около 25 човека, сред които, освен творци, а и партийци, подписват акта за учредяване на Фотоклуба в Казанлък на 14 април 1963 г.
Основател и първи художествен ръководител на Кино и фотоклуб „Искра“ е ф.х. Артин Азинян, заслужил „искрист“, управител на ДП „Фотография“ – клон Казанлък, член на клуба на фотодейците в България. Казанлъшкият клуб е един от първите у нас.
И писателят Чудомир е сред основателите на първото организирано казанлъшко кино и фотодвижение.
В Учредителния протокол на местния Кино-фото клуб към Образцово народно читалище „Искра“ той фигурира с подпис под №3 в списъка.
Чудомир бил активен поддръжник на движението на местните фотографи и съдействал за развитието му.
Фотограф-художникът Атин Азинян става един от основните поддръжници на този клуб и негов дългогодишен двигател.
Дълги години фотоклубът се помещаваше в най-старата запазена къща в Казанлък, пред която позират фотографите на снимката, реставрирана за целта и намираща се западно от ДК „Арсенал“. Сега къщата се стопанисва от Музея на фотографията в Казанлък. До 1998 г. през фотоклуба са преминали 204 фотографа от различни поколения
Последвайте ни и в Телеграм