Арх. Дора Иванова: Защо монумент Бузлуджа не отвори врати през 2023 г.?

Ds olil

Отговор на най-задавания въпрос във връзка с отварянето на Монумента публикува арх. Дора Иванова, ръководител на фондация “Проект Бузлуджа”. Тя бе създадена през 2015 г. с цел опазване на Паметника на Бузлуджа, който е в незавидно състояние след години на разруха, но продължава да бъде една от атракциите за региона. Монументът трябваше да отвори за посетители за първи път от 30 години насам, както беше анонсирано от инициативата, подкрепена от областната администрация в Стара Загора и Община Казанлък. Ето и какво разказа арх. Иванова от своя профил във Фейсбук за казуса с отварянето на Паметника.

„В края на 2022 г. успешно беше завършен проекта “Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп”. Всички участници в проекта се обединиха около целта монумент Бузлуджа да отвори врати през 2023 г. Защото трябва да се създаде устойчив модел на управление, който да позволява това“, пояснява арх. Иванова.

„В момента Бузлуджа е в управлението на Областна управа Стара Загора, които организираха охраната на обекта и ни съдействаха във всички дейности на терен. Смяната на ръководните позиции в Областна администрация и в Министерство на културата, поради парламентарните избори, доведоха до забавяне и изчакване.

Стана ясно, че Областна управа не може да отвори сградата. Традиционно областните управи не са институции, в чиито функции, задължения и права влиза експлоатацията на обекти на културното наследство.

Фондация “Проект Бузлуджа” може да го направи, ако ни бъде дадено това право. Това се оказа, че не е толкова просто. Включването на неправителствени организации в управлението на обекти на културното наследство е стандартна практика в много европейски държави, но за сега у нас липсват такива практики.

Какво направихме по въпроса?

Проведохме десетки срещи с институции и експерти.

Изпратихме редица писма с мотивирани предложения.

Събрахме институции и експерти в международен форум, посветен на темата „Управление на културното наследство“, за да поставим въпроса на всички нива.

Какво следва от тук нататък?

Продължаваме да работим, защото осъзнаваме колко важно е да разплетем този възел и да създадем работещ пример, който да е полезен и за други обекти.

Благодарни сме на Областна администрация Стара Загора, Община Казанлък и Министерство на културата за разбирането и желанието за развитие на обекта и сме убедени, че работещо решение ще бъде намерено“, допълва арх. Дора Иванова.

През 2018 г. паметникът беше признат от най-голямата европейска организация за културно наследство Европа Ностра за един от 7-те най-застрашени културни обекта в Европа. С подкрепата на фондация Гети през 2019 г. стартира работата по „Проучване, план за опазване и стратегия за повторно използване“ на паметника. През 2020 г. започна първата консервационна работа на място с проекта „Аварийна стабилизация на мозайки“ в паметника Бузлуджа, подкрепен отново от фондация Гети. Бяха изпълнени първите мерки за спиране на разпадането на ценното мозаечно изкуство в сградата.

На 9 декември 2022 г. на монумента Бузлуджа се проведе официално представяне на реализирания проект „Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп на монумент Бузлуджа“. Проектът се финансира от Министерство на културата. Резултатите от него представиха партньорите по проекта – Областна администрация Стара Загора, община Казанлък и фондация „Проект Бузлуджа“. 
През вратите на монумента за пръв път официално влязоха над 70 души – представители на държавни институции, екипът на фондация „Проект Бузлуджа“, партньори, дарители и медии. Във фоайето бе проведена церемония по награждаване на дарителите в кампанията „Ти си ключът! Отвори Бузлуджа!“, която подпомогна работата по проекта. На дарителите бяха връчени статуетки – ключ, ръчна изработка от метал на Петя Танева от НХА. Дарителите поздравиха организаторите за добре свършената работа и поканиха и други желаещи да се включат в продължаващата кампания по осигуряване на финансиране за следващите стъпки по проекта. 
Във фоайето посетителското изживяване започна с посещение на информационен павилион, представяне на физически макет на Бузлуджа, както и на видео прожекция, разказваща историята на мястото. Гостите преминаха по новоизградените временни посетителски пътеки от фоайето по централното стълбище към главната зала, от където се вижда стабилизираната куполна мозайка. От там по посетителските пътеки турът продължи в панорамния коридор с изключителна гледка. 
Събитието продължи с презентация в хотел „Еделвайс“. Арх. Дора Иванова, управител на фондация „Проект Бузлуджа“, представи следващата основна цел – изграждането на покривно покритие, което да осигури съхраняване на мозайките във вътрешността на сградата. 
Специално за събитието пристигнаха членовете на Настоятелството на фондацията: проф. Йорг Хаспел, председател на борда на най-голямата фондация за културно наследство в Германия, арх. Греъм Бел, член на борда на „Европа Ностра“ и проф. Томас Данцл, ръководител катедра „Реставрация“ в Техническия университет в Мюнхен. 

Последва заповед на областния управител от декември 2023 г., с която достъпът на лица в сградата бе забранен, извършването на всякакви технически дейности, както и влизане на хора в сградата, свързани с осъществяването им, като превантивна мярка за недопускане на последици от инциденти. Под влияние на атмосферните условия голяма част от вътрешните стени са силно компрометирани и част от армировката е оголена и корозирала, пише в заповедта на областния управител Ива Радева.


Последвайте ни и в Телеграм

One thought on “Арх. Дора Иванова: Защо монумент Бузлуджа не отвори врати през 2023 г.?

  1. Глупости на търкалета!
    Похарчиха едни пари за…?
    Дървени пътекивърху вече съществуващи такива.
    Покрив няма. Водата си влиза отвсякъде. Сега ще искаме пари за покрив. Ще направим покрив,после виждаш ли, пак ще искаме пари за пътеки,щото тия вече ще са изгнили. А междувременно стените ще паднат,щото водата си е свършила работата. Нищо де. Тази така „известна „архитектка ще е натрупала достаъчно стаж за да търси друга бездънна яма от която да си живурка.
    Аман!
    Паметника отдавна е изтърван за ремонт. Всичко останало е лъжи и измама за да се хранят едни хора от невежеството на други.

Comments are closed.