Крайно време е да се мисли за държавата. Когато започнеш да управляваш държавата силово, да търсиш политическа и лична изгода, нещата не се случват. Ние сме държавно отговорна партия. Смятам, че едно надпартийно правителство с ясна програма, цели, приоритети може да получи подкрепа от политическите сили, ако в него влизат доказани професионалисти, които могат да изведат страната от безвремието през последните 3 – 4 години.
Това казва в подкаст за Divident.EU Драгомир Стойнев, бивш министър на икономиката, енергетиката и туризма и водач на листата за народни представители на „БСП за България“ в Старозагорски регион.
Той тълкува и статистиката на БНБ, според която чуждестранните инвестиции в страната ни за първото тримесечие на 2024 г. са намалели с 80% спрямо същия период на миналата година.
„Това са предварителни данни на БНБ, които в крайна сметка ще бъдат преразгледани. Въпреки всичко, статистиката е притеснителна, тъй като подобен спад не сме имали досега спрямо предходна година.
Статистиката показва няколко неща – на първо място, че българската държава не е достатъчно атрактивна за чуждестранните инвеститори и че политическата нестабилност в страната отблъсква инвеститорите. Само за 3 години това са шести поред избори и няма как един инвеститор да бъде спокоен, отбелязва Стойнев.
Той обръща внимание и на това, че според данните на БНБ самата печалба не е реинвестирана в страната. Тоест, чуждестранните инвеститори нямат намерение да разширяват своето производство тук. Те прибират парите в компаниите майки, което трябва да е „червена лампичка“ за всички политици.
Силно се надявам, че след изборите политическите сили ще разберат, че с подобни сглобки, които имахме за 9 месеца няма как икономическият растеж да бъде висок, да се подобрява животът на хората, да бъдем стабилен партньор в Европа, казва още Стойнев.
Той подчертава, че за по-добра бизнес среда е необходима компетентна и добре работеща администрация, като се сложи край на партийното кадруване. „Можем да обещаем, че уволнения в професионалната администрация от страна на БСП няма да има, хората трябва да бъдат спокойни. Ще призовем и другите политически сили да не използват подобни методи, защото администрацията е необходима на икономиката, на бизнеса“, каза водачът на „БСП за България“.
Държавна подкрепа за българския бизнес От една страна големият проблем на бизнеса в България са кадрите. Все повече работодатели се оплакват от липсата на работна ръка. Наскоро присъствах на кръгла маса на тема „Туризъм“. Оказа се, че за летния сезон стоят незаети 7000 работни места. От една страна бизнесът също трябва да поеме своите ангажименти и да предостави адекватно заплащане. Държавата обаче също има ангажимента да започне да произвежда тези кадри. Ние въведохме първи дуалното образование и ефектът беше добър, казва Стойнев.
До момента България разчита за големите инфраструктурни проекти на европейските фондове. Те обаче са само една малка част от това, което ние произвеждаме като добавена стойност, от нашия бюджет, който надвишава 200 млрд. лева.
Имаме Българска банка за развитие. Тя има достъп до огромен финансов ресурс на изключително ниска цена. От ръководството на банката разбрах, че има готовност да финансира всички големи инфраструктурни проекти, да поемат всички дългове на болници, да участват в преодоляване на регионалните различия в страната. Тази банка трябва да бъде максимално използвана, смята водачът на листата на „БСП за България“ в Старозагорски регион.
Концепцията на БСП е, че с ресурса, който може ББР да привлече като държавна банка на финансовите пазари, България може да възроди икономиката си.
„Очаквам в близките дни ББР да си промени стратегията и ресурсите да бъдат впрегнати в строежа на магистрали, тунели, мостове. България има достатъчно пари, въпросът е как се изразходват тези средства“, казва Стойнев.
Преразглеждане на „Зелената сделка“ Резултатът от „Зелената сделка“ ще бъде убиване на българската енергетика, на българската индустрия, загуба на работни места и обезлюдяване на въглищните региони, смята Драгомир Стойнев.
Според него териториалните планове трябва да бъдат написани от държавата, защото тук става въпрос за държавническо управление. В този смисъл не е логично те да бъдат дело на НПО.
„Тук трябваше да се чуят общините, работодателите, работниците. Трябваше да се разясни на хората какво ще се случва, а това не стана.
Какво трябва да се направи? От „Зелената сделка“ никой не е доволен. Всички искаме чиста планета. В момента обаче ние изнасяме нашите въглища в Сърбия и Македония. Те произвеждат енергия, която ние купуваме и внасяме. В Сърбия и Македония комините пуфтят, там има замърсяване, има и вятър, който духа към нас и навсякъде. Същото се отнася и за Турция.
Ако най-големите замърсители на планетата като САЩ, Индия, Китай не започнат да правят някакви ограничения, ефектът няма да бъде друг, освен убиване на българската индустрия. Нещо повече – България е изпълнила ангажиментите си с намалението на емисиите на 43% спрямо 1990 г. За сравнение Франция е намалила емисиите си с 23%, а Германия с 28%. Една Испания от миналата година увеличава своите емисии. Тогава не трябва ли да има справедливост?
Искаме в тези държави, които са изпълнили ангажиментите си, цената на емисиите да не бъде 100 евро, а да е 5 евро. Заради цената на въпросните емисии българската енергия е висока, но въпреки това българската енергетика остава конкурентна“, казва Драгомир Стойнев.
БСП за България налага идеята въглищните региони, засегнати от „Зелената сделка“, да бъдат освободени от данъци. От партията предлагат сключване на социални договори между държавата, работодателя и работещите в комплекса „Марица Изток“. Идеята е всички миньори и енергетици, на които им остават 5 години до пенсия, да получават през тези 5 години 80% от заплатата си, така както е договорено да бъде в Полша, казва Драгомир Стойнев/divident.eu
Купуването и продаването на гласове е престъпление.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram