В началото на 2010 г. Общинският съвет на Казанлък приема подробен устройствен план /ПУП/, заявен от „Би Би Си кейбъл“ ООД , за изграждане на трасе с оптичен кабел за електронни съобщения, преминаващ през землищата на Крън, Шейново, Енина, Хаджи Димитрово, Шипка и Казанлък.
За да бъде изпълнен проектът, след одобрението на местния парламент, следва „Би Би Си кейбъл“ ООД да поиска от Общината, а администрацията да издаде, разрешително за строеж. Ако строителството бъде изпълнено успешно, Общината трябва да даде удостоверение за въвеждане в експлоатация /УВЕ/.
Нищо подобно не се случва, макар процедурата да е категорично разписана. Това става ясно от писмо на РО ДНСК, Стара Загора до Медийна група „Вис виталис“.
Прословутата оптична кабелна мрежа в Шипка, за която всички знаят, че съществува, се обиграва пет години време с енергичното участие на Община Казанлък, на крехкия ръб на закона. И както е даден карт бланш на „Би Би Си кейбъл“ ООД да я прокара, така тя се оказва в един момент под опеката на съвсем друг оператор …“Булсатком“ ЕАД.
Как става това?
„Би Би Си кейбъл“ ООД има одобрението на Общинския съвет да прокарва оптичната мрежа с Решение №410/23.03.2010г. „Проектът за парцеларен план е разработен въз основа на разрешение от кмета на общината № 115 от 08.09.2009 г. на основание чл. 124, ал. 3 от ЗУТ и приет на ОЕСУТ с решение № 12 от протокол № 017 от 24.09.2009 г. „БИ БИ СИ Кейбъл” ООД е поела ангажимент да положи безвъзмездно допълнителна тръба по трасето за нуждите на Община Казанлък“.
Следват пет години вакуум, отникъде не става ясно дали в този период „Би Би Си кейбъл“ ООД е полагало оптика или не е, и взело ли е или не е разрешителни за това. Става ясно едва днес от отговор на РО ДНСК с дата 22 май 2017г. на запитване на Медийна група „Вис виталис“.
Според проверката, но само по документи, на строителната инспекция излизат наяве следните факти.
Чак на 24 март 2015г., когато вече кмет е Галина Стоянова, а главен архитект Ивелин Недялков, е издадено строително разрешение №61 с две заповеди към него /не е известно съдържанието им/. На кого е издадено то за прокарване на кабелната мрежа в Шипка, от РО ДНСК не уточняват /?/. През лятото на същата година има издадено още едно строително разрешение №139/20 юли 2015 г. за „изграждане на въздушна оптична кабелна мрежа с дължина 10 408 м върху съществуващи стълбове“, но за конкретния адресат на разрешителното РО ДНСК също мълчи.
Може да се предположи, ако се следва логиката на закона, че местният парламент одобрявайки инвестиционната инициатива на „Би Би Си кейбъл“ ООД, следва и разрешителните за строеж да са издадени именно на това дружество от изпълнителната власт, подчинена на Стоянова.
В „кухия“ период от пролетта на 2010г. до лятото на 2015г. няма издавани такива, като следствие от официалното решение на Общинския съвет.
Мистериозно се появят двете гореописани разрешително, чиито адресат е анонимен, според отговора на РО ДНСК.
От него, обаче, е видно, че малко преди да изтече календарната 2015г., а именно на 28 декември 2015г., е издадено Удостоверение за въвеждане в експлоатация /УВЕ/ на строеж „Изграждане на оптичен кабел с.Енина-гр.Крън-отклонение гр.Казанлък-с.Шейново-гр.Шипка“ на съвсем друго дружество „Булсатком“.
С две думи „Би Би Си кейбъл“ ООД да иска да инвестира като прокара оптиката около и в Шипка още през 2010г., поема ангажимента да положи безвъзмездно допълнителна тръба по трасето за нуждите на Община Казанлък, а пък пет години по-късно „Булсатком“ ЕАД получава правото от Община Казанлък да я експлоатира.
Как някой влага ресурс и уж строи, друг започва да ползва наготово мрежата, а третият благославя документално развоя на странните събития?
Светлина по въпроса може да хвърли Община Казанлък. Първо защото строежите в четвърта, пета и шеста категория категория не подлежат на контрол от РО ДНСК, а от кмета на Община Казанлък.
Второ-защото РО ДНСК не контролира административно одобрените ПУП-ове. При съмнения проверките се извършват по съдебен ред.
За да няма подозрения в схема между „Би Би Си Кейбъл“ ООД, „Булсатком“ ЕАД и Община Казанлък, за да няма опасения, че са ощетени данъкоплатците, следва именно администрацията на кмета да отговори и да изясни веригата от неясни факти.
МГ „Вис виталис“ вече отправи запитване към Община Казанлък, очаква се отговор.
Междувременно бе сезирана и прокуратурата за възможните незаконни действия.
Отговора на Общината вижте тук: До един месец Общината ще провери сигналите за незаконно строителство за изграждане на трасе с оптичен кабел
Последвайте ни и в Телеграм