Турски атлет спечели Маратона на Стара Загора

За пета поредна година Маратон Стара Загора привлече елитни състезатели и много любители на бягането. Над 600 бегачи от 13 страни се включиха в надпреварата, част от веригата маратони, обединени под мотото „Бягането като начин на живот“. Участниците избираха между три дистанции – класическата от 42.195 км, полумаратон 21 км и 10.5 км.

Най-малките участници в тазгодишното издание на Маратон Стара Загора бяха 12-годишните Крум Давчев и Симона Антонова, които се включиха в надпреварата като пробягаха разстоянието от 10.5 км. На същата дистанция 76-годишният Георги Узунов, най-възрастният участник. Алан Кейн пък бе ветеранът на 42,195 км. Семейство от Украйна- Наталия Семенович и Богдан Семенович се състезаваха на класическата дистанция Маратона. На десет километровата дистанция се включи и европейският шампион по таекуондо и спечелилият през 2019 година приз за най-переспективен състезател на Стара Загора Даниел Ладжев. Полумаратонското трасе пробяга неговият треньор Георги Господинов, както и багатура Явор Гънчев. Сред участниците, пробягали  10.5 км. беше и английска хрътка, собственост на Климентина Карагьозова. Кучето още няма година, но е вечен приятел на своята стопанка.

В дистанцията 10.5 км при мъжете победата грабна българинът Християн Стоянов с резултат 33.41 минути, петдесет секунди след него финишира Сава Тодоров, трети се нареди Иван Попов от клуба по лека атлетика „Берое“.  При жените победата също беше на българка – Лиляна Георгиева, която пробяга разстоянието за 38.02 минути, следвана от миналогодишната победителка – Оливера Йефтич от Сърбия, която беше само четири секунди по-бавна, третото място беше за старозагорката Девора Аврамова, също състезател на старозагорския клуб с треньор, класиралият се трети при мъжете Иван Попов.

В полумаратона при мъжете призовата тройка окупираха  българските атлети. Най-бърз беше Мирослав Спасов (1.12.12), следван от Стоян Владков и Григор Караиванов. Първо място в полумаратона при жените спечели българката Милица Мирчева (1.21), следвана от Маринела Нинева. Бронзът завоюва Мария Радко от Украйна.

С най-голям интерес се очакваше финала при мъжете в класическата дистанция. Победата завоюва Омер Алканоглу от Турция, който през цялото време водеше убедително и постигна резултат 2.23.52 часа. Втори се нареди мароканецът Йосеф Сбаий, а трети остана Богдан Семенович от Украйна.

Убедителна победа при жените постигна Наталиия Семнович от Украйна, която пробяга трасето за 2.47.54 часа. Втора остана сънародничката ѝ Кристина Бохомяхокова, а трета се класира българката Христина Козарева.

Всички участници завършили една от трите дистанции получиха медали, а призьорите в отделните дисциплини и парични награди.