След 22 години Златната маска отново в Казанлък

Видео кадри „Вифор“, заснети от Тодор Ковачев

Епохалното откритие от екипа на д-р Георги Китов ТЕМП, откриването на Златната маска в могилата „Светицата“ се случва на 19 август 2004г. В южната част на могилата е открит каменен гроб. Там Китов намира най-масивната в Тракия златна маска. Тя е с впечатляващо тегло от 673 гр.

В каменния гроб е открит и уникален пръстен печат с изображение на младеж, държащ копие. Открити са още пълен комплект въоръжение, глинени предмети, сребърна чаша.

Златната маска е впечатлила хиляди. През 2010 милиони я виждат по време на изложението в Шанхай, Китай. През 1015 бе сред водещите експонати във Франция Лувъра. 2024 впечатли и САЩ

От 17 часа маската ще бъде представена отново в казанлъшкия музей „Искра“

 

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *