В навечерието на Коледа храмът „Успение Богородично“ в град Шипка отново засия в пълното си величие. Позлатеният купол и кръстът, както и обновената фасада, придадоха на светинята тържествен и възроден облик, който се превърна в символ на надежда за местната общност.
Ремонтните дейности са извършени благодарение на дарението на Антон Петров Матеев и неговата фирма „Боруци“ ЕООД, които в продължение на месеци работят по възстановяването на храма. Кметът на Шипка Веси Панайотова и жителите на града изразиха своята признателност към дарителя, определяйки жеста като „израз на вяра, човечност и грижа към храма и хората на Шипка“.
Финансова подкрепа за осветлението на църквата е оказал и Янко Костадинов.
Храмът „Успение Богородично“ е единствената сграда, оцеляла след опожаряването на Шипка през 1876 г., но по време на робството е бил поруган и превърнат в конюшня. През 2024 г. ледена градушка нанася сериозни щети по покрива, който е възстановен благодарение на доброволци и дарители.
Днес църквата отново се извисява като символ на непокорния дух на местните хора. Особена благодарност е отправена към отец Иван Низамов, който със своята отдаденост поддържа духовния живот на общността.
В празничните дни обновеният храм се превръща в място на светлина, надежда и единение — доказателство, че добротата, посеяна с любов, остава завинаги.










Последвайте ни и в Телеграм

