Реална заплаха от морбили и засилен контрол над имунизациите в област Стара Загора
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Стара Загора представи пакет от спешни мерки и предупреждения към обществеността, касаещи четири ключови направления на общественото здраве. Инспекцията започва масови проверки на ваксинационния обхват, алармира за опасностите от некомпетентно извършвани разкрасителни процедури и отчита актуалните данни за качеството на питейната вода в региона. Това стана ясно по време на пресконференция, в която участваха: директорът на РЗИ д-р Недялка Кабаджова, главният секретар д-р Стефка Стоева, д-р Таня Перчемлиева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“, д-р Десислава Делчева, директор на дирекция „Медицински дейности“, и инж. Дорина Венелинова, началник на отдел „Физико-химични изследвания“.
Във връзка с регистрираните случаи на морбили в страната и епидемичното разпространение в Европа, РЗИ – Стара Загора предприема незабавни действия за предотвратяване на заразата на територията на областта.
Морбили е силно контагиозно заболяване – при контакт с болен, 98% от неимунизираните и неболедувалите лица се заразяват. Инфекцията протича тежко при децата и крие риск от фатални усложнения, какъвто бе опитът на страната при епидемията през 2009 – 2011 г., отнела живота на 20 деца.
Към момента в област Стара Загора няма регистрирани случаи, но ваксинационният обхват се нуждае от подобряване, за да достигне безопасния праг от 95%. РЗИ е осигурила необходимите количества ваксини, като първата доза се поставя на 13-месечна възраст, а реимунизацията – в годината на навършване на 12 години.
Инспекцията обявява месец май за период на тематични проверки при общопрактикуващите лекари. Целта е издирване и обхващане на всички пропуснати деца до 18-годишна възраст. При доказан отказ от страна на родителите, след надлежно информиране от лекаря, ще бъдат налагани законови санкции.
„Тъй като вече има регистрирани случаи в България, не е успокоение фактът, че до момента нямаме случай, регистриран и при нас. Затова незабавно предприехме спешни мерки за информиране на обществото и лекарите, защото, ако поради колебание пропуснем имунизацията, рискуваме здравето на децата си“, заяви д-р Таня Перчемлиева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ – Стара Загора.
Последвайте ни и в Телеграм

