Днес, 19.02.2025г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1993 – По повод 120 години от обесването на Васил Левски радио „Вис виталис“ направи анкета: „Нужен ли ни е днес Апостолът?“. Продавач на книги: „Левски е първият човек на България“; Васил Стойков: „Той е велик и недостижим“; Суна Моллова: „Олигавиха идеите му!“ – тя каза това по повод оплюването на правителството по време на поклонението пред Васил Левски. 

1996 –Към този момент Община Казанлък разполагаше с 442 общински жилища – 308 апартамента и 144 къщи. 

1997 – В Казанлък се състоя среща-разговор с проф. Вера Динова-Русева, автор на книгата „Петрана Клисурова – живот и дейност“.

1997 – Фирма „Мила“ откри в бившия стол на кметството в Казанлък първата трапезария за социално слаби граждани.

1998 – Георги Чаушев бе назначен за директор на НИРЕЛК  – Институт по розата, в Казанлък. 

2000 – 270 делегати – членове на Комунистическата партия, проведоха в този ден общинска конференция. На нея бе подкрепена социалистическата идея против мизерията, безработицата и глада, но бяха откроени и различията от БСП, отнасящи се до приватизацията и членството на България в НАТО.

2000 – „Хората, които се борят за освобождение, не могат да бъдат управляващи, защото са идеалисти“ – тази теза разви в ефир историкът от Казанлък Иван Тишев, гост в студиото по повод годишнината от гибелта на Васил Левски.

2001 – Казанлъшкият свещеник отец Петко Мотев разясни за слушателите на „Вис виталис“ на достъпен език какво е Юлиански и какво Григориански календар.

2001 – 3000 лв. дари „Мобилтел“ за реставрацията и консервацията на храм-паметника „Рождество Христово“ в гр. Шипка. От националната кампания бяха събрани 700 лв. от необходимите общо 22 хиляди лева.

2002 – Читалище „Възродена искра“ промени в този ден предварително обявената абсурдна тема за дискусия с ученици „Васил Левски и глобалното село“. 

2002 – 190 нарушения на Закона за движение по пътищата констатираха само за два дни служителите на КАТ в областта при извършена специализирана полицейска проверка.

2002 – Репортаж на „Вис виталис“ отрази проведения в СОУ „Екзарх Антим Първи“ дискусионен час с ръководител Ганка Койчева на тема „Да бъдем достойни за другите европейски държави“.

2004 – В рамките на отбелязването в Казанлък на 131 години от обесването на Васил Левски Веселина Антонова от къща-музей „Баба Тонка“ в Русе представи историческото проучване „Родът Обретенови и връзката му с видни казанлъчани“. С исторически доклад бе почетена и 70-ата годишнина от смъртта на Тодора Бакърджиева – куриер на БРЦК от Казанлък.

2007 – Елена Христова бе преизбрана за председател на Културно-просветното дружество на каракачаните в Казанлък. 

2008 – Биографиите и спортните постижения на казанлъшки шахматисти от втората половина на 20-ти и началото на 21-ви век бяха включени в книгата на Българската федерация по шахмат „Личностите в българския шахмат“. Сред тях бяха: Красимир Русев, Петър Дренчев, Иван Чапразов, Ради Стоянов, Иван Иванов, Иво Жеков, Петранка Драганова, Бончо Бончев, Александър Гавазов. 

2009 – 10 години от основаването си отбеляза в този ден Алпийски клуб „Триглав” към ТД „Орлово гнездо” в Казанлък. Идеята за учредяването на клуба е на алпинистите Иван Нейков и Янко Христов. Юбилеят бе отпразнуван с тържество на открито, на алпийския заслон Снежното, при сурово време и дебела снежна покривка.

2009 – В интервю за радиото директорът на ИМ „Искра“ д-р Косьо Зарев съобщи, че посещенията на Васил Левски в Казанлък са били 5 и уточни, че в записките си Чудомир сочи, че при всичките си посещения Дяконът е отсядал в хана на Баба Гана.

2011 – В деня, в който цяла България засвидетелства почитта си към Апостола на свободата, в павелбанското село Габарево бяха поругани националният флаг и знамето на ЕС. Полицията установи, че при вандалската проява в сградата на училището са изпочупени пластмасови решетки на отдушници и са отворени два прозореца, а в един от кабинетите откри парче от флага на Европейския съюз, потопен в машинно масло. От пилона пред кметството липсваше националният флаг. 

2013 – Репортаж на „Вис виталис“ отрази отбелязването на 140-ата годишнина от обесването на Васил Левски, пред когото се поклониха много казанлъчани. Деца от ОУ „Н. Вапцаров” се включиха в някои от обиколките на  ултрамаратонеца Ради Милев, който  пробяга 140 км в парк „Васил Левски”, развявайки българския трибагреник. Ради Милев направи 280 обиколки на парка. Една обиколка на парка е 519 м, бе изчислил Милев.

2014 – Ради Милев направи скоростно клякане за 1, 2, 3, 4 и 5 минути със скорост до 85 клека в минута. На 19 февруари под надслова „13 000 поклона пред Апостола” ветеранът направи пред Паметника на Васил Левски в Казанлък 13 000 клека (поклона) като признателност към един от най-великите синове на България.

2016 – Майор е разследван за измама на 7 редници и офицери от казанлъшката казарма.

Досъдебното производство се води във военноокръжната прокуратура в Пловдив, пише 24chasa.bg. Събрани са доказателства, че Стойчо Дойчев е вземал пари от военни, за да им свърши услуги. От ефрейтор прибрал 1400 лева, като обещал да му уреди 6-месечен неплатен отпуск, за да отиде при гаджето си в Швейцария. Друг броил 1000 лв. за мисия в Кандахар, но така и не заминал, разказва още електронното издание.

2018 – Казанлъшки  хореограф бе удостоен с   японския държавен Орден на изгряващото слънце- Сребърни лъчи. Христо Стоянов е художествен ръководител на ансамбъл “Арсенал”. По време на церемонията по връчване на ордена в резиденцията на японския посланик у нас бе изпълнена за първи път в България “Песен за човека”, по текст на Стоянов и изпята на японски език.

2019 – В музея към Мъглижкия Манастир „Св. Никола“ е сложена снимка на Архимандрит Кирил. На нея пише, че той е бил игумен на манастира от 1900 до 1921-ва година. Кирил Христов е родом от казанлъшкото село Енина. Според други сведения той е бил игумен на манастира от 1882 до 1922 г. Така или иначе, той е най-дълго управлявалият мъглижкия манастир, който от 1922 г.  става женски. Последната игумения на манастира бе майка Рахила, която почина през 2014-та година. Малкият музей в Мъглижкия манастир е изграден благодарение, труда и помоща на сдружение „ТворецЪ“. Пак благодарение на тяхната помощ е възстановена килията на Васил Левски в Манастира, така и малкият параклис. Там са издирени и сложени уникални икони на Богородица, част от които на повече от 150 години. Предполага се, че част от иконите са от прословутата Тревненска Школа.

2020 – Учител, общественик, достоен за пример със своята инициативност и креативност, отиде си преподавателят по английски език Цветнин Станчев. Всички, които го познават, знаят, че той „изгаряше“ в работата си. Не само, за да обучава, но и да възпитава. Организатор бе и на поредица от празници и състезания за децата от квартал „Изток“. Обичан от ученици и колеги.

2020 -Телата на изчезнали преди няколко дена баща и син от Стара Загора бяха открити в малко деренце над Паниците в Калофер от Тодор Мечкарев. „Те са били живи. Спасителите са били над тях, а бащата и сина в деренцето. Аз видях светлина, която казах къде може да са, но не ме послушаха да слезнат по-долу и да проверят. Спасителите са минали на метри от тях“, коментира дългогодишният калоферски спасител.

2020 – Катастрофа на централен булевард прати двама в болница след удар на кръстовището до ромската махала на Казанлък. Инцидентът стана  на бул.“Александър Батенберг“, където „Фолксваген Поло“ е пътувал в посока изток, а „Тойота“, идваща от юг, е опитала да завие наляво. Последвал удар, при който са ранени двама от пътниците в автомобилите.

2022 – Четиричленно семейство от Казанлък е сред спасените и евакуирани пасажери на фаталния ферибот, който се запали край остров Корфу в Йонийско море преди ден. Евгения и Стоян Турлакови заедно с двамата им синове на 15 и 17 години пътували на ферибота в  деня на трагедията от Гърция към Италия, където семейството от години живее. Те са сред късметлиите, оцелели след огнения инцидент, и в момента се намират на остров Корфу, където са евакуирани с останалите, избавени от адската драма.

2023 – Преоблечени като кукери жители на Долината на розите са сред протестиращите срещу инвестиционното намерение на фирмата “Кастамону България” за изграждане на инсталация за производство на формалин и произвеждане на смоли, необходими при дървообработването за изработката на плоскости.

Точно в 12:00 ч. хората блокираха входа към фирмата в павелбанското село Долно Сахране, двигател на брожението, което вече повече от месец провежда протестни акции, е Инициативният комитет „България за чиста Розова долина“.

2024 – Лични вещи на Васил Левски пази казанлъчанин. Няколко предмета, паласка, която се вижда на една от най-известните снимки на Апостола, евангелие, на което се вижда почеркът на Апостола са сред личните му вещи съхранени от инж. Христо Христов от Казанлък. Връзката с Апостола е неговия пра, пра дядо Христо Дряновски близък съратник на Левски. „За първи път се приема бюджет и инвестиционна програма анблок на едно заседание“, каза общинският съветник от ПП „Има такъв народ“ /ИТН/ Живка Железова, коментирайки на нарочна пресконференция Бюджет ‘2024 на Община Казанлък. Тя допълни и че документът от 80 страници се е разглеждал в комисиите на Общинския съвет едва за час-час и половина, което не е достатъчно. Според Железова в приходната част има пера, които не са променени през последните 3 години, а това са средства за уязвими групи. Като икономист тя изрази съмнение, че няма да бъдат изпълнени някои приходи, като например 426 935 лв. от търговската дейност на туристическия комплекс „Светът на траките“, който Общината дотира тази година със 190 000 лева. „Светът на траките“ е изпълнен по проект, финансирани с европейски пари, чийто общ бюджет вече достигнал 9,66 млн. лв., но е обслужвани с бюджетни средства, т.е. с парите на хората. Това не е целесъобразно“, коментира Живка Железова.

2024 – Ученици на ОУ „Н. Й. Вапцаров“ участваха в четвъртото издание на Националната инициатива за отбелязване 151 години от гибелта на Апостола на свободата. Ученици и преподаватели рецитираха едно от вълнуващите Ботеви стихотворения – „Обесването на Васил Левски“. Отбелязването на датата в училището е правено в годините назад под различна форма – изработвани са множество табла, портрети на Левски, рисувани от ученици, изготвяне на различни материали, свързани с живота и делото му. Тази година обаче деца и учители правят нещо различно и много вдъхновяващо. Традиционно, в този ден учениците отдават почит и поставят цветя на паметника в близост до училището.

Последвайте ни и в Телеграм